mLegitymacja emeryta – komu przysługuje i jakie daje korzyści?
Szczególny rodzaj dokumentu elektronicznego, czyli mLegitymacja — jest wydawany osobom mającym prawo do świadczeń emerytalnych i rentowych od początku 2023 roku. Dzięki tej formie potwierdzania uprawnień emeryci i renciści mogą łatwiej skorzystać z określonych zniżek i zwolnień. Komu przysługuje mLegitymacja emeryta i jakie daje korzyści? Wyjaśniamy te kwestie w niniejszym artykule.
mLegitymacja — obowiązujące przepisy
Zasady wystawiania osobom uprawnionym imiennych legitymacji emeryta-rencisty, w tym mLegitymacji, uregulowano w Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej dalej „ustawą systemową”.
Ponadto szczegółowe rozwiązania w tym zakresie przedmiotowym zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 3 marca 2022 roku w sprawie legitymacji emeryta-rencisty, dalej jako „rozporządzenie”.
Wystawianie osobom uprawnionym legitymacji emeryta-rencisty
Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 2a ustawy systemowej do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) należy wystawianie osobom uprawnionym do emerytur i rent z ubezpieczeń społecznych imiennych legitymacji, potwierdzających status emeryta–rencisty.
Wzór wizualizacji mLegitymacji na ekranie urządzenia mobilnego jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
Dokument w formie mLegitymacji jest wydawany przez terenową jednostkę organizacyjną ZUS-u właściwą w sprawach wydawania decyzji dotyczących świadczeń lub ich wypłaty, (organ rentowy), wraz z decyzją o przyznaniu lub zawiadomieniem o podjęciu wypłaty emerytury lub renty przez udostępnienie danych umożliwiające ich pobranie w ramach usługi pozwalającej na obsługę mLegitymacji przy użyciu publicznej aplikacji mobilnej mObywatel.
Przykład 1.
Emeryt uzyskał prawo do emerytury, w związku z czym ZUS udostępnił mu dane umożliwiające obsługę elektronicznej legitymacji. Aktywacja tej usługi może być zrealizowana przez uprawnionego do świadczenia za pośrednictwem bezpłatnej publicznej aplikacji mObywatel.
Aktywacja usługi wspomnianej w przykładzie polega na:
- uruchomieniu aplikacji,
- wybraniu kategorii „dodaj dokument”,
- wyborze na liście dokumentów opcji „legitymacja emeryta-rencisty”.
Przykład 2.
Emeryt skorzystał z uprawnień do przejścia na emeryturę w 2020 roku. Od tego czasu korzysta z legitymacji w tradycyjnej formie. Z początkiem 2023 roku ZUS udostępnił ubezpieczonemu także legitymację elektroniczną. Po aktywacji mLegitymacji za pośrednictwem aplikacji mObywatel emeryt może alternatywnie skorzystać z obydwu dokumentów, zależnie od okoliczności.
Przykład 3.
Emeryt przeszedł na emeryturę w 2023 roku. ZUS automatycznie udostępnił mu mLegitymację. Ubezpieczony chce jednocześnie mieć dokument w formie tradycyjnej. W tym celu należy złożyć w ZUS-ie stosowny wniosek. Właściwym dokumentem jest w tym przypadku druk ERL (wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty w formie spersonalizowanej karty — legitymacja plastikowa).
Kiedy ubezpieczony może dokonać wymiany mLegitymacji?
Jak wynika z § 4 ust. 1 rozporządzenia, mLegitymacja podlega wymianie w przypadku zmiany imienia, nazwiska, numeru PESEL, rodzaju świadczenia, numeru oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) emeryta lub rencisty, a także w przypadku upływu terminu jej ważności.
Legitymacja w formie elektronicznej jest wymieniana na wniosek emeryta, rencisty, ich przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
Wizualizacja mLegitymacji na ekranie urządzenia mobilnego
Zgodnie z § 8 rozporządzenia wizualizacja mLegitymacji na ekranie urządzenia mobilnego zawiera następujące elementy:
- numer mLegitymacji;
- zdjęcie emeryta lub rencisty;
- imiona i nazwisko emeryta lub rencisty;
- numer PESEL;
- rodzaj świadczenia;
- określenie terminu ważności mLegitymacji;
- w przypadku utraty jej ważności — informację, że mLegitymacja jest nieważna;
- oznaczenie organu rentowego, który wydał mLegitymację;
- logo ZUS-u;
- hologram stanowiący wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, w którym kolory tła o gradientowym zabarwieniu zmieniają się dynamicznie wraz ze zmianą położenia urządzenia mobilnego w przestrzeni;
- napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA”;
- flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej.
Jakie korzyści wynikają z posiadania mLegitymacji?
Należy podkreślić, że mLegitymacja jest wariantem tradycyjnego dokumentu. Korzystając z niej, ubezpieczony może zatem potwierdzić przysługujące mu uprawnienia do określonych zniżek, ulg i zwolnień.
Dotyczy to w szczególności potwierdzenia prawa do:
- świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych,
- ulg i zniżek w zakresie korzystania z komunikacji miejskiej oraz na przejazdy koleją,
- zniżek w zakresie leczenia uzdrowiskowego,
- zniżek obowiązujących w placówkach kultury,
- zwolnienia z części opłat za rehabilitację,
- zwolnienia z abonamentu RTV.
Przykładem ulgi podatkowej, którą można potwierdzić za pośrednictwem mLegitymacji, jest ulga rehabilitacyjna przewidująca możliwość odliczenia wydatków poniesionych na zakup leków w wysokości różnicy pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba z niepełnosprawnością powinna stosować określone leki.
mLegitymacja emeryta – komu przysługuje i jakie daje korzyści? Podsumowanie
Dokument w postaci legitymacji elektronicznej emeryta-rencisty jest obecnie standardowo wydawany przez ZUS i stanowi wygodną alternatywę dla tradycyjnych legitymacji. Ubezpieczony może zainstalować taką legitymację za pośrednictwem aplikacji mobilnej mObywatel. Przy użyciu mLegitymacji można potwierdzić prawo do przysługujących świadczeniobiorcom ulg, zniżek i zwolnień.
Polecamy: