Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Umowa uaktywniająca dla niani – wzór z omówieniem

Uwielbiasz dzieci i chciałabyś zostać nianią, ale nie wiesz, jak rozwiązać kwestię ubezpieczenia? A może szukasz opiekunki do swojego malucha, lecz nie jesteś pewien/a co do tego, w jaki sposób legalnie ją zatrudnić? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Jaka umowa dla niani?

To pytanie często pojawia się przed zatrudnieniem opiekunki. Rozwiązań jest wiele. Jednym z nich jest zawarcie z nianią umowy o pracę. Początkowo może być to okres próbny, podczas którego przekonasz się, czy dana osoba odpowiednio wypełnia swoje obowiązki i czy obie strony są zadowolone z przebiegu współpracy. Jeśli wszystko przebiega pomyślnie, rodzic może zatrudnić opiekunkę na czas określony lub nieokreślony. Pamiętaj, że ewentualny okres wypowiedzenia zależny jest od tego, jak długo trwał okres próbny.

Kolejną możliwością jest zatrudnienie opiekunki na podstawie umowy zlecenia. Wtedy rodzic występuje w roli zleceniodawcy, opiekunka zaś zleceniobiorcy. W tym przypadku obowiązują wszelkie ustalenia dotyczące umów zlecenia określone w kodeksie prawa cywilnego. Warto pamiętać, że podczas trwania umowy zlecenia, obie strony mogą ją w dowolnej chwili zerwać.

Jest jeszcze jedna możliwość skierowana właśnie główne do niań. Jest nią umowa uaktywniająca, która stanowi specjalny rodzaj umowy zlecenia. Ten rodzaj zatrudnienia wymaga spełnienia kilku warunków zarówno przez rodziców, jak i potencjalną nianię. Niesie ze sobą różne korzyści dla obu stron.

Umowa uaktywniająca – to powinieneś/aś wiedzieć! 

W oparciu o tę formę zatrudnić można osobę do opieki nad dzieckiem, które ukończyło 20 tydzień życia, a nie ukończyło jeszcze 3 lat i nie uczęszcza do żłobka ani nie ma zapewnionej innej formy opieki dziennej. Rodzice zaś muszą pracować na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub prowadzić własną działalność. Od niani zaś wymaga się, by miała ukończony 18. rok życia i by nie była rodzicem dziecka.

Jakie dane i informacje powinny być zawarte w takiej umowie?

  • Jasno określone strony umowy (rodzice dziecka i niania),

  • To, czego umowa dotyczy, czyli jej cel i przedmiot,

  • Dokładne miejsce i czas, w którym ma być sprawowana opieka,

  • Liczba dzieci, które zostaną niani powierzone,

  • Ustalone między stronami obowiązki, które będą należały do niani,

  • Informacje na temat wynagrodzenia – jego wysokość, sposób i termin wypłaty,

  • Jasno określony czas obowiązywania umowy, a także wszelkie ustalenia dotyczące wprowadzania zmian w umowie bądź jej zerwania.

Wzór umowy nie jest sztywno określony. Można skonstruować go samodzielnie. Ważne jednak, by zawierał wszystkie istotne elementy, które zostały powyżej wymienione. Ustal wszystkie szczegóły tak, by obie strony były usatysfakcjonowane.

Co ze składkami? 

Jednym z plusów umowy uaktywniającej dla niani jest fakt, że obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne może odprowadzać za nią państwo. Możliwe jest to w przypadku spełnienia wszystkich wymienionych wcześniej warunków oraz w momencie, gdy wynagrodzenie opiekunki wynosi nie więcej niż połowa wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od kwoty przekraczającej ten próg składki zobowiązani są odprowadzać rodzice dziecka.

By móc skorzystać z takiego rozwiązania, rodzic powinien zgłosić siebie do ZUS-u jako płatnika składek, a nianię jako osobę ubezpieczoną (w zależności, jakim ubezpieczeniom podlega opiekunka Twojego dziecka). Zależnie od tego, jak wysokie będzie wynagrodzenie niani, złóż również odpowiednie deklaracje i raport miesięczny.

Pamiętaj jednak, że wraz z końcem roku szkolnego, w którym dziecko obchodzi swoje 3. urodziny, państwo może przestać finansować składki za nianię. Taka sytuacja nastąpi również w terminie trzech dni od momentu, gdy stracisz pracę, zaprzestaniesz prowadzenia działalności bądź udasz się na urlop bezpłatny.

Warto poznać wszelkie możliwości, jakie daje państwo zarówno rodzicom, jak i kandydatom/kom na opiekunkę. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne i legalne zatrudnienie, a także pewne ułatwienia, które mogą okazać się dużą pomocą.

Czy każdy może zostać nianią?

Opieka nad dzieckiem to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Trzeba przewidywać wszelkie zagrożenia, odznaczać się zaradnością, a przy tym kreatywnością i opiekuńczością. Nianie nie mają łatwej pracy, ale z pewnością bardzo satysfakcjonującą i dającą wiele możliwości. 

Według prawa opieką nad dzieckiem może zająć się niemal każdy dorosły. Nie ma jasno określonych wymagań co do wieku bądź wykształcenia potencjalnej niani. Jedynym nałożonym na opiekunkę obowiązkiem jest ważne badanie i książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych. Wymagane mogą być też inne wyniki badań w zależności od decyzji lekarza. Gdy jednak wszystkie okażą się prawidłowe, lekarz medycyny pracy powinien wystawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań. To otwiera drogę do pracy przy opiece nad dziećmi.

Warto pamiętać, że opiekunką, którą można legalnie zatrudnić, nie musi być zupełnie obca osoba. Prawo jedynie wskazuje, że nianią nie może być żadne z rodziców. Nie ma jednak przeciwwskazań, by był nią inny członek rodziny, jak na przykład babcia, dziadek, ciocia czy starsze rodzeństwo.

Mimo braku wyraźnych ograniczeń co do wykonywania tego zawodu, warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na poszukiwania osoby do opieki nad dzieckiem. To od niej będzie zależało bezpieczeństwo Twojej pociechy, a także forma spędzania dużej części czasu w ciągu dnia.

Z drugiej strony warto również być uważnym podczas szukania pracy jako opiekunka. Zwróć uwagę na stawkę, zakres obowiązków i rodzaj zatrudnienia. Możesz zajrzeć też na przykładowy kalkulator wynagrodzenia niani, by sprawdzić, ile dokładnie będziesz zarabiać.

Artykuł sponsorowany