Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Zerowy PIT dla młodych - czy trzeba składać oświadczenie?

Wszystko wskazuje na to, że już od 1 sierpnia zacznie obowiązywać tzw. „zerowy PIT dla młodych”. Na czym będzie polegała ta zmiana? Kto będzie mógł skorzystać z nowych przepisów? Odpowiadamy w artykule.

Zerowy PIT dla młodych, czyli zwolnienie z podatku

Program nazywany przez rząd „Bez PIT dla młodych” będzie polegał na zwolnieniu z opodatkowania przychodów pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. Nie ma przy tym znaczenia, ile umów posiada pracownik. Co to oznacza w praktyce? Wyższe wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę.

Zerowy PIT dla młodych” zwalnia z pobierania podatku od jego wynagrodzenia, nie zwalnia jednak z pobierania składek ZUS!

Kto może skorzystać z nowej ulgi?

Zerowy PIT dla młodych, jak sama nazwa wskazuje, skierowany jest do osób pracujących, które nie ukończyły 26. roku życia. Zwolnione z podatku będą wszystkie przychody pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

PIT dla młodych nie będzie dotyczył umów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym!

Ile pieniędzy zyska młody pracownik?

Podatek dochodowy pobierany jest z wynagrodzenia pracownika i aktualnie wynosi 18%. Oznacza to, że przy korzystaniu z ulgi kwota wynagrodzenia brutto (kwota podana na umowie) nie zmieni się, jednak zwiększy się kwota wynagrodzenia netto (wypłacanego pracownikowi), ponieważ nie będzie od niej potrącany podatek.

Przykład 1. 

Pracownik w wieku 24 lat zatrudniony na podstawie umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie brutto w wysokości 3000 zł. Wynagrodzenie netto z pobraną zaliczką na podatek wyniesie 2156,72 zł. Natomiast przy tym samym wynagrodzeniu brutto po 1 sierpnia 2019 r. po skorzystaniu z ulgi dla młodych pracownik otrzyma do ręki 2355,72, czyli o 199 zł więcej.

Należy jednak pamiętać, że zerowy PIT dla młodych obowiązuje tylko do poziomu pierwszego progu podatkowego, czyli do dochodów nieprzekraczających kwoty 85 528 zł w ciągu roku. Natomiast limit ten w roku 2019 wyniesie 35 636,67 zł (ponieważ ulga zaczyna obowiązywać w trakcie roku podatkowego).

W 2020 roku ulga będzie uwzglęniana automatycznie

W związku z tym, że zerowy PIT dla młodych wszedł w życie 1 sierpnia, tzn. w trakcie roku podatkowego, pracownicy, którzy chcieli skorzystać z nowego przywileju w 2019 roku, musieli złożyć u pracodawcy oświadczenie dotyczące zwolnienia z podatku przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku.

Od 2020 roku przychody osób w wieku do 26. roku życia są automatycznie zwolnione z opodatkowania i nie ma potrzeby składania podobnych oświadczeń. Natomiast oświadczenie będzie potrzebne, jeśli pracownik nie zdecyduje się na korzystanie z tej ulgi.

Do pobrania:

pdf
Oświadczenie pracownika o zwolnieniu z podatku.pdf druk do ręcznego wypełnienia
docx
Oświadczenie pracownika o zwolnieniu z podatku.docx edytowanie, wydrukowanie, zapisywanie