Praca i zarobki kosmetyczki. Jak nią zostać?
Zawód kosmetyczki od lat cieszy się powodzeniem, ponieważ popyt na tego typu usługi stale rośnie. To właśnie dlatego coraz częściej zdarza się, że osoba pracująca w tym charakterze decyduje się na łączenie kilku specjalizacji. Jak zostać kosmetyczką oraz czy warto pracować w tym zawodzie?
Praca kosmetyczki
Sama kosmetologia ma cztery podstawowe elementy - włosy, paznokcie, skóra i makijaż. Kosmetyczka świadczy więc wszelkiego rodzaju usługi związane z wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. Jest to więc jeden z nielicznych zawodów, który pozwala na swobodny wybór wykonywanych czynności. Kosmetyczka może pracować zatem w jednej lub kilku specjalnościach.
Do czynności wykonywanych w zawodzie kosmetyczki należy m.in.:
- Regulowanie oraz stylizowanie brwi zgodnie z kształtem twarzy oraz życzeniem klientki (w tym np. wykonanie henny lub makijażu permanentnego);
- Usuwanie włosów - zarówno metodami trwałymi, jak i tymczasowymi (np. woskowanie);
- Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych dłoni i stóp;
- Mycie włosów, ich pielęgnowanie (np. poprzez nałożenie odżywki, maski), a także podcinanie, koloryzacja oraz wykonywanie fryzur;
- Wykonywanie stylizacji; przedłużanie rzęs;
- Zabiegi metodą krioterapii, elektrolizy oraz diatermii;
- Wykonywanie manicure, pedicure, a także malowanie paznokci na wybrany przez klientkę kolor
Oprócz tego, ogólna wiedza, jaką posiada osoba pracująca w tym zawodzie pozwala na rozpoznawanie chorób skóry, zaplanowanie specjalistycznej kuracji (np. w przypadku zmagania się z problemami z cerą) czy dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.
Gdzie może pracować kosmetyczka?
Kosmetyczka może zarówno prowadzić własną działalność gospodarczą, jak również zatrudnić się w gabinecie/salonie kosmetycznym, firmie szkoleniowej lub produkującej kosmetyki, a także w studiu makijażu czy teatrze.
Jak zostać kosmetyczką?
Ze względu na fakt, że praca ta ma charakter typowo indywidualny, osoba wykonująca zajmująca się tą profesją musi bazować na posiadanych wiadomościach, umiejętnościach praktycznych, a także doświadczeniu zawodowym. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby osoba chcąca pracować w tej profesji miała odpowiednie predyspozycje oraz kwalifikacje. Aby zostać kosmetyczką w Polsce należy ukończyć szkołę zawodową, technikum, szkołę policealną (wówczas należy uzupełnić wykształcenie kursami kwalifikacyjnymi) lub studia wyższe na kierunku kosmetologia. Warto wspomnieć, że im wyższy jest stopień naukowy, tym większe są szanse na dobre zarobki.
Pozostałe wymagania
Kosmetyczka powinna także:
- Wzbudzać zaufanie, posiadać umiejętność pracy z ludźmi oraz być odporna na stres - ważne jest to w przypadku nieuprzejmych, trudnych i niezdecydowanych klientów;
- Doskonale znać produkty kosmetyczne (w tym ich składy oraz informacje dot. alergenów), obowiązujące trendy, a także posiadać wiedzę dot. terapii pielęgnacyjnych (np. peeling, nawilżanie);
- Stale rozwijać się - uczestniczyć w szkoleniach i kursach;
- Mieć manualną zręczność.
Zarobki kosmetyczki
Zarobki kosmetyczki w dużej mierze zależą od wykształcenia, posiadanego doświadczenia zawodowego oraz formy zatrudnienia. Nie ulega wątpliwości, że osoba mająca własną działalność jest w stanie zarobić więcej niż pracując na etacie w salonie kosmetycznym czy SPA. Bardzo często zdarza się także, że kosmetyczka zajmuje się dystrybucją i sprzedażą kosmetyków, co stanowi dodatkowe źródło dochodu. Przeciętne zarobki kosmetyczki wynoszą jednak ok 3500 zł brutto.