Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czy aranżacja biura ma wpływ na motywację pracowników?

Na naszą motywację do pracy wpływa wiele czynników. Wielu osobom nadal wydaje się, że są to głównie kwestie finansowe, jednak od dawna inne, pozapłacowe, czynniki, są znacznie częściej wymieniane przez pracowników. Ważna jest atmosfera, w której wykonuje się swoje zadania i składa się na nią nie tylko kontakt z innymi pracownikami, lecz także na przykład odpowiednia aranżacja biura. Jak może ona wpływać na motywację? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Co wpływa na zadowolenie z pracy?

W pracy spędzamy większość naszego dnia. Długie godziny poświęcamy wykonywaniu swoich obowiązków, często zaniedbując życie prywatne lub zwyczajnie o nim zapominając. Zazwyczaj to w miejscu zatrudnienia nawiązujemy przyjaźnie. Nic więc dziwnego, że chcemy, by to miejsce było dla nas jak najbardziej przyjazne, abyśmy byli z niego zadowoleni i nie przychodzili do niego za karę.

Jak wiadomo, istnieje wiele czynników motywujących pracowników do wytężonej pracy. Im lepszy jest to system, tym bardziej zadowoleni jesteśmy. Przekłada się to na sposób, w jaki pracujemy i przyczynia do działania firmy.

Każdemu pracodawcy powinno zależeć na tym, by jego pracownikom pracowało się jak najlepiej. Dlatego tak dużo miejsca poświęca się dzisiaj dyskusji o tym, jak zmotywować pracowników. Wpływ na to może mieć na przykład satysfakcjonujące wynagrodzenie, ciekawe benefity czy dbanie o rozwój osobisty.

Jednak bardzo często mówi się o tym, jak ogromny wpływ na zadowolenie pracowników ma odpowiednia atmosfera w miejscu pracy. Nie chodzi o to, żeby wszyscy się przyjaźnili i kochali, jednak zdecydowanie milej przychodzi się do miejsca, w którym z każdym możemy porozmawiać, do każdego się uśmiechnąć, nie czujemy napięcia i zdenerwowania na samą myśl o tym, że spędzimy w nim kilka godzin.

Aranżacja biura istotnym czynnikiem motywującym

Na to, jak dobrze czujemy się w miejscu pracy, wpływa jednak nie tylko atmosfera między pracownikami, lecz także odpowiednia aranżacja biura. Dzięki dopasowaniu go do potrzeb pracowników, z pewnością zwiększy się ich efektywność i zaangażowanie.

Zadowolony pracownik, którego stanowisko pracy jest satysfakcjonujące, z większą chęcią wykonuje swoje zadania, jest bardziej zmotywowany do wytężonej pracy. Dlatego też zarówno w korporacjach, jak i w mniejszych firmach, coraz częściej aranżacja biura jest tak istotna.

Open space – jak się skupić?

Dla wielu dużym problemem są biura typu open space. W jednym dużym pomieszczeniu znajduje się mnóstwo biurek, pracuje w nim wiele osób, każda generując mniejszy lub większy hałas. Często pracodawcy po prostu nie mają innego wyjścia i muszą w ten sposób umiejscowić pracowników. Jak wiadomo jednak dla wielu jest to istotny problem.

Przede wszystkim każdy robi coś innego – jeden pracownik stuka w klawisze, drugi coś omawia z klientem, trzeci organizuje jakieś spotkanie. Jest głośno i nie da się uciszyć wszystkich. Owszem, możemy założyć słuchawki, jednak po pierwsze – nie każdy potrafi pracować przy muzyce, po drugie – nie zawsze jest to możliwe. Kiedy tracimy koncentrację, jej odzyskanie zajmuje nawet 20 minut. Wystarczy, że ktoś 3 razy nas rozproszy i godzinę pracy mamy z głowy. Dlatego aranżacja biura jest kluczowa.

Coraz więcej biur ma wydzielone przestrzenie dla pracowników, którzy mogą przemieszczać się między pomieszczeniami według potrzeb. Nie wszystko dzieje się na otwartej przestrzeni. W jednym pomieszczeniu znajduje się open space, w innym może spotkać się grupa pracująca nad projektem, w strefach ciszy znajdą swoje miejsce osoby, które muszą się nad czymś pilnie skupić. Dodatkowo coraz częściej w siedzibach firm znajdziemy także pokoje relaksu, które bywają dla pracowników zbawienne. W przerwie mogą oni położyć się wygodnie, poćwiczyć, pograć w coś, oderwać się całkowicie od biurka, zadań i odetchnąć.

Niektórzy pracodawcy robią wszystko, by pracownicy czuli się w biurze niemal jak w domu. W miejscach pracy znaleźć można siłownię, pokój gier, świetnie wyposażone kuchnie i przede wszystkim ergonomiczne stanowiska pracy. Wygodne krzesła, biurka, na których wszystko się mieści, podnóżki – to wszystko naprawdę wpływa na jakość wykonywanych zadań.

Czy aranżacja biura ma znaczenie?

Chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości – aranżacja biura ma ogromne znacznie. Wpływa na motywację i zaangażowanie pracowników. Nikomu nie będzie się dobrze pracować, jeśli światło będzie odbijało się w monitorze, nad głową będzie pracował nawiew klimatyzacji, a krzesła nie da się regulować.

Pracownicy coraz częściej zwracają uwagę na to, co oferuje im miejsce pracy i jak wygląda biuro. Odpowiednia aranżacja może wpływać pozytywnie na cały wizerunek pracodawcy. Ludzie są filarem firmy, w związku z tym warto dbać o to, by pracowało im się jak najlepiej i jak najwygodniej.

Miejsce, w którym można się zrelaksować czy do którego można udać się, gdy potrzebujemy bezwzględnej ciszy to teoretycznie niewiele. Wystarczy przecież kanapa, stolik czy krzesło. Jednak dla pracowników to, w jakich warunkach pracują, ma naprawdę ogromne znaczenie. Dlatego też coraz częściej aranżacja biura jest wymieniana przez nich jako czynnik motywujący do pracy. Warto nie być głuchym na ich zdanie, na pewno wpłynie to pozytywnie na całą działalność przedsiębiorstwa.