Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak działa e-recepta i co trzeba zrobić, żeby ją dostać?

Od kilku lat elektroniczne recepty zastępują papierowe odpowiedniki. Jest to zmiana, która przyniosła wiele korzyści zarówno lekarzom, jak i pacjentom. Wystawienie e-recepty jest szybkie i wygodne. Co więcej, nie musisz fatygować się do przychodni, aby odebrać dokument. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko zachorowania lub pogorszenia swojego stanu. Elektroniczny dokument uzyskasz nawet podczas teleporady, a to elastyczne i bardzo przystępne rozwiązanie dla wszystkich pacjentów.

Z artykułu dowiesz się, m.in. co to jest recepta online, jak długo jest ważna, jak ją uzyskać, a także czy to bezpieczny i legalny sposób, aby uzyskać leki. Nowe technologie ułatwiają życie pacjentom i lekarzom. Warto z nich skorzystać, aby nie musieć męczyć się w poczekalni, szczególnie gdy potrzebujesz czegoś na wzmocnienie.

Co to jest e-recepta?

Recepta online to cyfrowa wersja tradycyjnej recepty, która zastępuje papierowy dokument. Wersja elektroniczna zawiera wszystkie niezbędne informacje, które umożliwiają zakup leków. Jest to wygodne i szybkie rozwiązanie w ramach systemu e-zdrowie, z którego chętnie korzystają zarówno lekarze, specjaliści, jak i pacjenci. Dzięki temu proces wydawania i realizacji recept jest dużo prostszy.

Przeczytaj także: Co, gdy zgubimy kod do e-recepty?

Jak długo ważna jest recepta online?

Termin ważności e-recepty wynosi tyle, co recepty papierowej. Zazwyczaj standardowa wersja elektroniczna ważna jest przez 30 dni od daty jej wystawienia. W przypadku antybiotyków masz 7 dnia na jej realizację. Z kolei w przypadku preparatów immunologicznych masz aż 120 dni na jej realizację. Osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi mogą otrzymać receptę, która będzie ważna nawet przez rok. Warunkiem jest, aby recepta online była odpowiednio oznaczona.

Ważne! Warto pamiętać, że nawet jeśli lekarz przepisał większą ilość jednego leku, konieczne jest wykupienie go stopniowo, jednak cała recepta musi być zrealizowana w tej samej aptece.

Jak dostać e-receptę bez wizyty w przychodni?

Służba zdrowia to ogromna instytucja, która w trybie ciągłym się modernizuje. Od lat pojawiają się cyfrowe usługi, które ułatwiają pacjentom korzystanie z opieki medycznej przez system e-zdrowie. Jednym z ułatwień, które zmieniło sposób, w jaki korzystam z usług, jest e-recepta, którą możesz uzyskać bez konieczności wizyty u lekarza.

Receptę możesz uzyskać:

  • umawiając się na konsultację online, podczas których lekarz wystawi e-dokument;

  • wypełnić krótki formularz medyczny, który służy za wywiad medyczny, gdzie ocenia się potrzebę otrzymania recepty.

Istnieją także możliwość skorzystania z teleporady lekarskiej na platformie telemedycznej. Rozmowa odbywa się przez telefon, wideoczatach lub czat i trwa około 15 minut. Lekarz przeprowadza wywiad medyczny, ocenia stan zdrowia i jeśli to konieczne wystawia e-receptę.

E-recepta dla Ciebie

Współczesne możliwości komunikacji rozwinęły się do tego stopnia, że nawet zdobycie recepty jest dzisiaj możliwe przez internet. E-recepta to legalny sposób na pozyskanie leków na receptę. Choć wystawianie papierowych dokumentów jest nadal możliwe, to obecnie dominującą formą jest e-dokument. Nie chcesz czekać w kolejce na teleporadę? Umów się na wizytę online i zacznij kurację farmakologiczną.

Artykuł sponsorowany