Zagubiony PIT-11 – co zrobić i jak go odzyskać?
Zgodnie z ustawą o PIT do 29 lutego 2024 roku pracodawcy mieli obowiązek przekazać pracownikom informacje na formularzu PIT-11, które stanowią kluczowy element rozliczenia rocznego. Co jednak zrobić, gdy zgubimy PIT-11? Sprawdź, czy zagubiony PIT-11 uniemożliwia prawidłowe złożenie deklaracji podatkowej.
Dostarczenie PIT-11 przez płatnika
Jak już wspomniano obowiązek wystawienia informacji PIT-11 ciąży w szczególności na pracodawcach, którzy zatrudniali pracowników. Jednak obowiązek przesyłania PIT-11 spoczywa na szerokim gronie podmiotów, m.in. rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, uczelniach, instytutach badawczych, urzędach pracy, aresztach śledczych oraz instytucjach oferujących praktyki studenckie lub staże uczniowskie. Każdy płatnik musi dostarczyć do końca lutego swoim pracownikom informację PIT-11, w której zawarte są dane o ich dochodach, zaliczkach na podatek dochodowy oraz odprowadzonych składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Zagubiony PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia PIT-u
Każdy podatnik, który w ubiegłym roku uzyskał dochód z tytułu umowy o pracę, zlecenia lub innych źródeł powinien zwrócić uwagę na swój PIT-11. Ten dokument, przekazywany przez płatnika (np. pracodawcę), stanowi kluczowy element do prawidłowego rozliczenia się z urzędem skarbowym.
Zgodnie z prawem to na podatniku spoczywa obowiązek złożenia rocznej deklaracji PIT, w której wykaże swoje dochody i odprowadzone zaliczki na podatek. Informacja PIT-11 znacząco ułatwia ten proces, ponieważ zawiera szczegółowe dane o uzyskanych przychodach i pobranych zaliczkach.
Choć brak PIT-11 lub jego zagubienie nie zwalnia z obowiązku rozliczenia się z fiskusem, to z pewnością komplikuje ten proces. W takiej sytuacji podatnik musi samodzielnie zgromadzić informacje o swoich dochodach, co może być czasochłonne i uciążliwe.
Dlatego tak ważne jest, aby odebrać PIT-11 od swojego płatnika w terminie do końca lutego roku następującego po rozliczanym. Dokument ten można otrzymać w formie papierowej lub elektronicznej.
Wysyłka błędnego lub zerowego PIT-u
Nawet bez PIT-11 podatnik może złożyć deklarację roczną. W takiej sytuacji osoby, które nie mają PIT-11 powinny mieć świadomość, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w takiej sytuacji korzystniejsze jest złożenie nawet błędnie wypełnionego zeznania PIT niż całkowite zaniechanie jego złożenia.
Podatnicy, którzy popełnili błędy w rocznym zeznaniu podatkowym PIT, mają możliwość ich skorygowania. Wystarczy złożyć korektę zeznania – ma się na to aż 5 lat od końca roku, w którym złożyło się pierwotną deklarację. Należy pamiętać, że niezłożenie PIT-u w ogóle wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Takie zaniedbanie traktowane jest jako wykroczenie skarbowe, za które grozi kara grzywny sięgająca nawet 720 stawek dziennych (art. 54 Kodeks Karny Skarbowy).
Problem z odnalezieniem PIT-11? Skontaktuj się z pracodawcą!
W razie zgubienia PIT-11 nie ma powodu do paniki. Pracodawca ma obowiązek udzielić pomocy i wystawić duplikat informacji PIT-11. Dzięki temu podatnik będzie mógł bez problemu rozliczyć się z urzędem skarbowym za 2023 rok i uniknąć konsekwencji za opóźnienie.
Warto wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na odzyskanie PIT-11:
- Bezpośrednia wizyta u pracodawcy – to najszybsza i najprostsza metoda. Pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości.
- Kontakt telefoniczny lub mailowy – w wielu firmach istnieje możliwość złożenia wniosku o duplikat PIT-11 drogą elektroniczną lub telefoniczną.
- Portal internetowy pracodawcy – niektóre firmy udostępniają swoim pracownikom możliwość pobrania PIT-11 online.
Mając duplikat PIT-11, podatnik może bez problemu złożyć roczne zeznanie podatkowe. Należy to zrobić do 30 kwietnia danego roku.
PIT-11 dostępny w usłudze Twój e-PIT
Oprócz otrzymania papierowej wersji PIT-11 od pracodawcy, można również sprawdzić i pobrać ten dokument elektronicznie. Wystarczy zalogować się do usługi Twój e-PIT na rządowym portalu https://www.gov.pl/web/usa-en.
Od 15 lutego 2024 roku w usłudze udostępniono wstępnie wypełnione rozliczenia PIT. Zostały one automatycznie wygenerowane na podstawie informacji PIT-11 przesłanych do Urzędu Skarbowego przez pracodawców. Można również samodzielnie pobrać swój PIT-11 z Twój e-PIT. Dokument znajduje się w zakładce „Dokumenty źródłowe”.
Jak rozliczyć się bez PIT-11?
Brak PIT-11 komplikuje rozliczenie roczne, ale nie uniemożliwia go całkowicie. Choć posiadanie tego dokumentu znacznie ułatwia proces, w przypadku jego braku podatnik może samodzielnie pozyskać niezbędne dane z innych źródeł.
Głównymi punktami poszukiwań powinny być paski wynagrodzeń za cały rok podatkowy. Zawierają one informacje o wypłaconym wynagrodzeniu brutto, składkach odprowadzonych na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także zaliczkach na podatek dochodowy.
Dodatkowo warto sprawdzić wyciągi z rachunku bankowego. Można tam znaleźć informacje o przelewach z tytułu wynagrodzenia, premii, nagród czy innych świadczeń podlegających opodatkowaniu.
W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się również formularze ZUS RMUA. Dostęp do nich mają zazwyczaj pracownicy zatrudnieni w firmach rozliczających się bezpośrednio z ZUS-em. Formularze te zawierają szczegółowe informacje o odprowadzonych składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Zgromadzenie ww. dokumentów pozwoli na samodzielne obliczenie wysokości uzyskanego dochodu i pobranych zaliczek na podatek dochodowy, co stanowi podstawę do wypełnienia rocznego zeznania PIT.
Należy jednak pamiętać, że samodzielne pozyskiwanie danych podatkowych może być czasochłonne i uciążliwe. Dlatego też w miarę możliwości warto zadbać o to, aby otrzymać duplikat PIT-11 od swojego pracodawcy lub innego płatnika. Ułatwi to znacznie proces rozliczenia rocznego i zaoszczędzi czas.
Podsumowanie
PIT-11 to kluczowy dokument dla rozliczenia rocznego z urzędem skarbowym. Dostarcza go płatnik (np. pracodawca) do końca lutego. Zagubiony PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia się z fiskusem, ale komplikuje ten proces. Można jednak odzyskać duplikat PIT-11 od pracodawcy lub skorzystać z usługi Twój e-PIT. Brak PIT-11 nie uniemożliwia rozliczenia, ale wymaga samodzielnego pozyskania danych o dochodach i zaliczkach na podatek.