800 plus - czy trzeba składać wniosek?
Świadczenie wychowawcze zwane potocznie „500 plus” jest przyznawane rodzicom lub opiekunom dzieci już od dłuższego czasu, trudno zatem się dziwić, że funkcjonuje w zbiorowej świadomości. Trudna sytuacja ekonomiczna wynikająca z silnej presji inflacyjnej wywołała dyskusję o potrzebie waloryzacji wspomnianego świadczenia. Wskutek tego podjęto decyzję o podwyższeniu świadczenia wychowawczego, w związku z czym od 2024 roku odpowiednią nazwą jest wyrażenie „800 plus”. Jakie są zasady obowiązujące w tym zakresie — wyjaśniamy w niniejszym artykule.
800 plus — podstawa prawna
Warunki nabywania prawa do świadczenia wychowawczego 800 plus oraz zasady przyznawania i wypłacania tego świadczenia zostały określone w przepisach Ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zwanej dalej „ustawą”.
800 plus — charakter świadczenia oraz osoby uprawnione
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.
Świadczenie 800 plus przysługuje obywatelom polskim oraz cudzoziemcom spełniającym warunki określone w art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy.
Świadczenie 800 plus przysługuje:
- matce albo ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca, z tym że w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia, albo
- opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego, albo
- opiekunowi prawnemu dziecka, albo
- dyrektorowi domu pomocy społecznej, albo
- rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, o których mowa w Ustawie z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Ustawa przewiduje także okoliczności, których wystąpienie powoduje wyłączenie prawa do 800 plus. Jak więc wynika z art. 8 ust. 1 ustawy, świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:
- dziecko pozostaje w związku małżeńskim;
- dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
- pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko;
- członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
- obowiązek szkolny;
- obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego;
- obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.
800 plus — nowa wysokość świadczenia oraz zasady przyznawania
Od 1 stycznia 2024 roku weszły w życie zmiany do ustawy, które przewidywały w szczególności podwyższenie kwoty świadczenia wychowawczego.
W razie urodzenia dziecka lub ukończenia przez dziecko 18. roku życia kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę tego świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które to świadczenie przysługuje. Kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 gr w górę.
Natomiast w przypadku gdy dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego.
Jeżeli dziecko zostało umieszczone w domu pomocy społecznej, świadczenie wychowawcze przysługuje dyrektorowi domu pomocy społecznej, chyba że inne osoby uprawnione do 800 plus uczestniczą w opiece nad dzieckiem i spełniają warunki uprawniające do otrzymania tego świadczenia.
Na dziecko umieszczone w pieczy zastępczej 800 plus przysługuje wyłącznie odpowiednio rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.
Postępowanie w przypadku marnotrawienia 800 plus
Jeżeli osoba uprawniona do 800 plus marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, należne świadczenie wychowawcze w całości lub w części jest przekazywane jej odpowiednio przez kierownika ośrodka pomocy społecznej albo dyrektora centrum usług społecznych w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług.
Informacja dotycząca składania wniosków o 800 plus
Zmiana wysokości świadczenia wychowawczego 800 plus jest istotną modyfikacją w zakresie wypłaty świadczeń. Zatem czy wprowadzono korekty w systemie składania wniosków?
W tej materii najlepiej zapoznać się z informacjami, które zostały przedstawione przez organ właściwy na mocy przepisów prawa do wypłat świadczenia wychowawczego, czyli przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Zgodnie ze stanowiskiem ZUS-u nie ma potrzeby składania dodatkowego wniosku dotyczącego 800 plus, ponieważ kwotę świadczenia zmieni automatycznie Zakład.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że wnioski w sprawie przyznania 800 plus można składać tylko elektronicznie, przez:
- aplikację mobilną mZUS,
- PUE ZUS,
- portal Emp@tia,
- bankowość elektroniczną banków lub SKOK, które współpracują z ZUS-em.
800 plus — podsumowanie
Dla wszystkich uprawnionych do świadczenia wychowawczego zasady ubiegania się i korzystania z 800 plus nie uległy zmianom w 2025 roku. Jeżeli chodzi o składanie wniosku w sprawie świadczenia do lutego można było składać wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 czerwca 2025 r., a kończy 31 maja 2026 r.