Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czy giełda pracy pomoże nam znaleźć zatrudnienie?

Giełda pracy to miejsce, w którym możemy się zapoznać z ofertami różnych firm, zorientować w rynku, a nawet znaleźć zatrudnienie. Jednak warto wiedzieć, jak można skorzystać z tego rodzaju imprezy, by naprawdę udział w niej był owocny. Jak przygotować się do targów i jakie korzyści mogą nam one przynieść? Przeczytaj w niniejszym artykule!

Kiedy giełda pracy może być pomocna?

Wydawać by się mogło, że giełda pracy jest najlepsza dla osób, które dopiero wchodzą na rynek lub dla bezrobotnych szukających zatrudnienia. Tak naprawdę jednak tego rodzaju targi mogą być przydatne dla każdego – dla uczniów, którzy nie wiedzą, co chcą robić w życiu, dla osób szukających pracy, lecz także dla tych, którzy chcą zmienić branżę, przyjrzeć się firmom, nawiązać sieć kontaktów biznesowych.

Jeśli więc w naszej miejscowości lub w pobliżu organizowana jest giełda pracy, z pewnością warto się na nią wybrać. Jakie korzyści płyną z takiego uczestnictwa?

Korzyści z giełdy pracy

Dlaczego warto wybrać się na giełdę pracy? Przede wszystkim dzięki takim targom mamy możliwość zapoznania się z wieloma przedstawicielami firm. Jeśli profil tej działalności nam odpowiada lub okazuje się, że mamy potrzebne umiejętności, by podjąć u nich pracę, czy też po prostu marzymy o zatrudnieniu w konkretnej firmie – możemy rozdać swoje dokumenty aplikacyjne. Dzięki rozmowom można nawiązywać kontakty, a im bardziej zapadniemy w pamięć, tym większa szansa, że nasze CV zostanie dokładnie przestudiowane. Dodatkowo już na starcie, jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia czy wykształcenia, możemy wyjaśnić, dlaczego mimo to jesteśmy idealnymi kandydatami.

W giełdzie pracy nie chodzi tylko o zostawianie CV. Dzięki uczestnictwie możemy także poznać ekspertów z danej dziedziny, pracowników firm, otrzymać od nich cenne wskazówki i rady, ukierunkować swoje działania i karierę. To doskonała okazja do nawiązania kontaktów biznesowych, które jeśli nie od razu, mogą nam pomóc w przyszłości.

Na targach często również można porozmawiać z fachowcami, którzy pomogą wszystkim, którzy z jakiegoś powodu nie mogą znaleźć pracy, nie wiedzą, co chcą robić w życiu i jest to dla nich w jakiś sposób frustrujące. Dzięki takim rozmowom nierzadko można poznać źródło problemu i dowiedzieć się, jak można go rozwiązać. Nawet więc jeśli nie uda nam się nawiązać kontaktu z żadną firmą wystawiającą się na giełdzie, będzie nam łatwiej o poszukiwanie zatrudnienia.

Giełda pracy nie polega tylko na kontakcie z firmami i ekspertami - często obok targów prowadzone są różnego rodzaju warsztaty i wykłady, które również mogą być inspirujące i rozwijające. Tematyka jest bardzo szeroka – od tego, jak dobrze się zaprezentować podczas rekrutacji, po odpowiednie wykonywanie dokumentów aplikacyjnych. Wszystko może się nam wydawać oczywiste, dopóki nie usłyszymy rad i opinii ekspertów. Dlatego warto wybrać się na przynajmniej jeden wykład i sprawdzić ile wiemy np. o rekrutacji.

Giełda pracy – przygotowania

Jak już wiemy – bez względu na naszą sytuację zawodową – warto wybrać się na giełdę pracy. Jednak przyjście bez odpowiedniego przygotowania może być bezowocne. Co więc musimy wiedzieć przed pojawieniem się na targach?

Dokumenty aplikacyjne zawsze pod ręką

Przede wszystkim warto przygotować dokumenty aplikacyjne i zabrać je ze sobą. W przypadku giełdy pracy przydatne będzie już samo CV, jeśli jednak wiemy, że na targach pojawią się firmy, którymi jesteśmy zainteresowani, można również przygotować spersonalizowany list motywacyjny. Dzięki temu przedstawiciele firmy już na starcie upewnią się, że jesteśmy profesjonalni i wiemy, dlaczego znaleźliśmy się na giełdzie.

Najważniejsze informacje o wystawcach

Przed wyruszeniem na giełdę pracy warto sprawdzić również wystawców – z pewnością zostaną wymienieni w programie. Dzięki temu oszczędzimy czas, ponieważ możemy sprawdzić ich profile działalności, wykluczyć pewne firmy bądź zapisać te, które koniecznie chcemy odwiedzić. Dlaczego warto się przygotować? Wówczas z przedstawicielami będziemy mogli już rozmawiać konkretnie o tym, co nas interesuje, nie zajmując sobie czasu dowiadywaniem się, co właściwie robi firma i dopiero wówczas decydować, czy w ogóle jesteśmy zainteresowani.

Pytania do wystawców

Jeśli wiemy, że na giełdzie pojawią się firmy, w których chcemy pracować, przygotujmy wszystkie pytania, które chcemy zadań. W hałasie, wśród wielu ludzi, nieco oszołomieni, możemy zapomnieć o tym, co naprawdę jest dla nas istotne.

Odpowiedni wygląd

Zwróćmy uwagę także na nasz wygląd – oczywiście nie musimy ubierać się elegancko, przestrzegać jakichkolwiek zasad, jednak im bardziej “poważny” strój mamy na sobie, tym bardziej profesjonalni się wydajemy. Warto więc postawić na przykład na styl semi elegant.

Samotna wycieczka

Często na giełdę pracy wybieramy się z kimś znajomym – nic w tym dziwnego, zazwyczaj są to bardzo duże wydarzenia, bierze w nich udział mnóstwo osób, więc powiedzenie “razem raźniej” sprawdza się doskonale. Pamiętajmy jednak, że samotne wycieczki są również bardzo dobrym pomysłem – szczególnie jeśli ze znajomymi staramy się o posadę w tej samej firmie. Dlaczego? Kiedy rozmawiamy z przedstawicielem firmy w grupie osób, najpewniej zwróci on uwagę na tych uczestników rozmowy, którzy mówią najwięcej, zadają pytania, są otwarte, a przebojowość znajomego może nas po prostu przytłoczyć – nawet jeśli raczej nie jesteśmy zamknięci w sobie. W rezultacie możemy stracić swoją szansę pokazania się od jak najlepszej stronie, bo po prostu zgubimy się w tłumie. Warto rozważyć wybranie się na giełdę pracy samemu lub rozdzielić się już na miejscu.