Czy możliwy jest nierówny podział majątku?
O ile strony nie zawarły umowy majątkowej małżeńskiej (intercyzy) ustanawiającej rozdzielność majątkową lub nie doszło do ustanowienia rozdzielności majątkowej z mocy prawa lub na mocy orzeczenia sądu, majątek nabyty w czasie trwania związku małżeńskiego stanowi ich majątek wspólny. Jak wygląda podział majątku?
Podział majątku i nierówne udziały w majątku wspólnym
Podział majątku wspólnego może nastąpić w momencie, kiedy ustaje wspólność majątkowa. Najczęściej ma to miejsce w przypadku orzeczenia rozwodu, orzeczenia separacji, orzeczenia sądu o rozdzielności małżeńskiej mimo formalnego pozostawania przez małżonków w związku małżeńskim lub z chwilą śmierci jednego z małżonków.
Ponadto wspólność majątkowa ustanie w razie ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków lub w razie ogłoszenia upadłości jednego z nich.
Przesłanka ważnych powodów uzasadniająca orzeczenie nierównych udziałów
Pojęcie „ważnych powodów” nie zostało jednak przez ustawodawcę zdefiniowane. Jednak z pomocą do ustalenia, w jaki sposób rozumieć tę przesłankę, przyszło orzecznictwo sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Przez pojęcie „ważnych powodów” rozumie się takie okoliczności, które oceniane z punktu widzenia zasad współżycia społecznego przemawiają za nieprzyznawaniem jednemu z małżonków korzyści z tej części majątku wspólnego, do której powstania małżonek ten się nie przyczynił.
Sąd Najwyższy w postanowieniu z 5 października 1974 roku (sygn. III CRN 190/74), wskazał, że oceniając, czy w danej sprawie zaistniała przesłanka ważnych powodów, należy mieć na uwadze całokształt postępowania małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej w zakresie wykonywania ciążących na nich obowiązków względem rodziny, którą przez swój związek założyli.
Żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym
Ciężar dowodu w zakresie wykazania przesłanki ważnych powodów oraz stopnia, w którym każdy z małżonków przyczynił się do powstania tego majątku, spoczywa na tym z małżonków, który domaga się ustalenia przez sąd nierównych udziałów. W sytuacji, gdy na podstawie przeprowadzonego postępowania dowodowego sąd orzekający w sprawie o podział majątku uzna, że nie zachodzą podstawy do uwzględnienia takiego wniosku, udziały w majątku wspólnym zostaną ustalone zgodnie z domniemaniem ich równości przewidzianym w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a zatem każdy z małżonków będzie miał udział w majątku wspólnym wynoszący ½.
Złożenie wniosku o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. W przypadku podziału majątku opłata sądowa wynosić będzie 1000 zł lub gdy wniosek zawiera zgodny projekt podziału majątku – 300 zł bez względu na to, czy udział będzie równy, czy też nie.
Ustalenie nierównych udziałów po śmierci małżonka
Podział majątku może również nastąpić po śmierci jednego lub obojga z małżonków. Wówczas w miejsce zmarłego małżonka wstępują jego następcy prawni, czyli spadkobiercy.
Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidują jednak ograniczenie co do domagania się przez spadkobierców zmarłego małżonka ustalenia nierównych udziałów.
Pamiętać należy, że zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 2 marca 1972 roku (sygn. III CZP 100/71): „W wypadku gdy w skład spadku wchodzi udział spadkodawcy w majątku objętym małżeńską wspólnością ustawową, do dokonania działu spadku niezbędne jest uprzednie albo jednoczesne z działem spadku, połączone w tym samym postępowaniu, przeprowadzenie podziału majątku wspólnego, chyba że zapadł już prawomocny wyrok rozstrzygający o żądaniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz o żądaniach zwrotu wydatków, nakładów i innych świadczeń z majątku wspólnego na majątek odrębny lub odwrotnie, albo że częściowy dział spadku nie dotyczy udziału spadkodawcy w majątku wspólnym”.
Postępowanie dotyczące podziału majątku przez sąd
W postanowieniu Sądu Okręgowego w Łodzi z 13 lipca 2018 roku (sygn. III Ca 827/18) wskazano, że: „Żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym może być zgłoszone w ramach postępowania o podział majątku wspólnego, może też być dochodzone odrębnym powództwem. Nie może jednak być dochodzone po dokonaniu podziału majątku wspólnego”. Ponadto też w tym orzeczeniu wskazano, że: „Przez przyczynienie się do powstania majątku wspólnego na ogół rozumie się całokształt starań każdego z małżonków o założoną przez nich rodzinę i zaspokojenie jej potrzeb, a więc nie tylko wysokość zarobków czy innych dochodów osiąganych przez każde z nich, lecz także i to, jaki użytek czynią oni z tych dochodów, czy gospodarują nimi należycie i nie trwonią ich lekkomyślnie (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 23 września 1997 roku, I CKN 530/97). Oczywistym jest, że należy przy tym żądaniu patrzeć z perspektywy wynikających z zawarcia związku małżeńskiego wszystkich obowiązków względem rodziny, a nie tylko obowiązków stricte majątkowych, z tą jednak uwagą, że tych obowiązków majątkowych nie można umiejscawiać na drugim planie. Podkreślić również trzeba, że żądanie to dotyczy całego majątku wspólnego, zatem należy też na nie patrzeć przez pryzmat całego małżeństwa i w takiej perspektywie czasowej. Skoro mowa jest o całokształcie obowiązków, to trzeba go odnosić do całego okresu trwania małżeństwa, a nie do wyrwanego z niego pewnego odcinka czasu”.
W postępowaniu sądowym dotyczącym podziału majątku wspólnego małżonków skład i wartość majątku ulegającego podziałowi ustala sąd. Podział majątku wspólnego obejmuje składniki należące do danego majątku w dacie ustania wspólności oraz istniejące w chwili dokonywania podziału. Wartość tych składników ustala się według stanu na dzień ustania wspólności majątkowej i według cen obowiązujących w chwili zamknięcia rozprawy.
Jeśli przyczyną ustania wspólności majątkowej jest orzeczenie rozwodu, datą ustania tej wspólności jest dzień uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, natomiast w przypadku umownego ustanowienia rozdzielności – data zawarcia umowy w tym przedmiocie przed notariuszem.
W przypadku ustanowienia rozdzielności majątkowej wyrokiem sądu datą ustania wspólności jest data wskazana w tym orzeczeniu.
W przypadku ogłoszenia upadłości jednego z małżonków – datą ustania wspólności majątkowej jest data ogłoszenia upadłości małżonka.
Nadto przy podziale majątku sąd rozstrzyga również o wzajemnych roszczeniach pomiędzy zainteresowanymi z tytułu posiadania poszczególnych składników majątku, pobranych pożytków i innych przychodów.
Przy podziale majątku wspólnego na mocy orzeczenia sądu wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne lub spłatę udziału, gdyż podział składników majątku wspólnego powoduje zwykle konieczność zawarcia rozstrzygnięcia w przedmiocie zasądzenia stosownej dopłaty lub spłaty.