Poradnik Pracownika

Leczenie zaćmy w Krakowie – jak przebiega i czy daje trwałe efekty?

Zaćma to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób narządu wzroku, zwłaszcza u osób starszych. Prowadzi do znacznego pogorszenia wzroku, w związku z czym pacjenci szukają profesjonalnej pomocy. Jest nią chirurgia okulistyczna. Dowiedz się, jak wygląda leczenie zaćmy i czy warto się na niego zdecydować!

Charakterystycznymi objawami zaćmy nabytej są m.in.: pogorszenie widzenia na odległość, problemy z rozróżnianiem barw oraz widzenie przedmiotów „jak przez brudną szybę”. Leczenie zaćmy w Krakowie może uwolnić Ciebie lub bliską Ci osobę od tych nieprzyjemnych dolegliwości. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj bliżej popularne metody leczenia zaćmy.

Leczenie zaćmy nabytej – czy warto?

Pozostawienie problemów zdrowotnych samych sobie nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Zaćma nie należy do problemów, które wraz z upływem czasu mogłyby samoistnie zniknąć, dlatego bagatelizowanie jej prowadzi wyłącznie do pogłębiania się dolegliwości związanych z narządem wzroku. W początkowym stadium zaćmy można podawać leki w postaci kropli, ale ich działanie nie zawsze przynosi oczekiwany efekt. Właściwie jedynym skutecznym sposobem trwałego wyeliminowania zaćmy starczej jest operacja jej usunięcia.

Drogą chirurgii okulistycznej leczyć można także problemy takie jak: gradówka, nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i wiele innych. Każdy pacjent przed kwalifikacją do zabiegu jest dokładnie badany, zyskując pewność, że dobrana metoda terapeutyczna będzie bezpieczna i skuteczna.

Fakoemulsyfikacja zaćmy

Fakoemulsyfikacja zaćmy polega na jej usunięciu za pomocą ultradźwiękowej końcówki i wszczepienia sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Wszystkie czynności odbywają się w znieczuleniu powierzchniowym, aplikowanym w postaci żelu lub kropli do worka spojówkowego. Dlatego zabieg jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny. W miejsce usuniętej soczewki umieszcza się nową – elastyczną, zwijalną, akrylową, która sama rozwija się w torebce naturalnej soczewki i osadza we właściwym miejscu w gałce ocznej.

Wykonywane przez lekarza nacięcie jest minimalne (nie przekracza 3 mm). Warto zaznaczyć, że podczas tej metody leczenia zaćmy istnieje możliwość skorygowania wad wzroku takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność czy astygmatyzm. Wystarczy sięgnąć po odpowiednią soczewkę.

Sprawdź także: Jak wygląda laserowa korekcja wzroku i czy jest się czego bać?

Operacja wysokoprecyzyjnym laserem femtosekundowym

Operacja wysokoprecyzyjnym laserem femtosekundowym to metoda polegająca na wykonaniu mikronacięć (tzw. portów) w rogówce i usunięciu przez nie zmętniałej soczewki. Następnie w miejsce starej soczewki wprowadza się nową, zdrową. Zabieg trwa 10-15 minut i również przebiega w znieczuleniu powierzchniowym. Różnica między tymi dwoma zabiegami polega więc przede wszystkim na wykorzystaniu innego narzędzia celem usunięcia zaćmy. W pierwszym przypadku jest to fala ultradźwiękowa, w drugim zaś – laser tworzący mikronacięcia.

Artykuł sponsorowany