Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Coworking – na czym polega ten sposób pracy?

W dzisiejszych czasach wiele osób, którym do pracy potrzebny jest właściwie tylko komputer i dostęp do internetu, pracuje zdalnie. Pracownikom, którzy nigdy nie mieli okazji wykonywać swoich obowiązków w ten sposób, może się wydawać, że jest on idealny i bardzo przyjemny. Jednak skupienie się na pracy, kiedy wokół nas mamy tyle rozpraszaczy, nie jest łatwe. W takiej sytuacji pomocny okazuje się coworking. Na czym polega? Jakie są plusy wybrania tego sposobu pracy? Odpowiadamy w niniejszym artykule!

Trudy pracy zdalnej

Co może być trudnego w pracy, którą wykonujemy z domu? Zazwyczaj możemy przecież wstać, o której chcemy, pracować w piżamie, z łóżka. Możemy wyjść, jeśli mamy taką potrzebę, a kiedy boli nas głowa, po prostu robimy dzień wolny. Wydawać by się więc mogło, że nie pozostaje nam nic innego, jak po prostu zacząć wykonywać swoje zadania.

Jednak wielu pracowników zdalnych ma duży problem ze skupieniem się na obowiązkach. W domu wokół nich jest bowiem mnóstwo rzeczy, które skutecznie mogą rozproszyć. Widzisz stertę prania i od razu myślisz tylko o tym, żeby nastawić pralkę. Ktoś do ciebie dzwoni w godzinach pracy, bo przecież i tak jesteś w domu, więc poświęcasz godzinę na rozmowę. Nikt nie stoi ci nad głową, więc szybki przegląd Facebooka kończy się po kolejnej godzinie. A jeśli w domu ktoś jest, ciągle właściwie może cię rozpraszać. Niektórzy potrafią sobie z tym poradzić, inni szukają rozwiązań, które pomogą im w efektywniejszej pracy. 

Wówczas pracownicy tacy albo idą do jakiegoś miejsca publicznego, gdzie lepiej jest się im skupić, na przykład do kawiarni czy biblioteki, albo też wynajmują własne biuro. Ostatnie rozwiązanie z pewnością pomoże w zwiększeniu motywacji, ale wygeneruje też duże dodatkowe koszty. Żeby je zminimalizować, jednak nadal móc pracować w biurze, warto skorzystać z metody, którą chcemy przybliżyć – coworking jest bowiem czymś, co można nazwać biurkiem do wynajęcia. 

Czym jest coworking?

Wielu pracowników zdalnych potrzebuje takiego miejsca, w którym stuprocentowo mogą poczuć się, jak w pracy. Zdarza się, że nawet pracując w domu, rano szykują się tak, jakby wybierali się do biura, aby czuć, że właśnie przestawiają się z trybu prywatnego na zawodowy. To bardzo ważne, ponieważ w takim przypadku naprawdę łatwo jest zatracić się i poświęcać pracy całe dnie, zapominając zupełnie o tym, jak istotny jest odpoczynek.

Coworking oznacza wspólne pracowanie, jednak termin ten często jest tłumaczony jako wynajęcie biurka do pracy. I jest to najprostsza definicja tego terminu.

Chodzi o to, że pracownik zdalny może wynająć sobie – czasowo lub jednorazowo – biurko w biurze coworkingowym, to znaczy miejscu, gdzie każdy może sobie takie miejsce pracy wynająć. Na rynku można spotkać ofertę małych biur, dla kilkunastu osób, lecz także całkiem sporych, gdzie może pomieścić się kilkudziesięciu pracowników.

Taki sposób pracy przywędrował do nas z zachodu, gdzie praktykowano go już w latach 90., ale biura stricte coworkingowe zaczęły powstawać dopiero ok. 15 lat temu. W Polsce coworking również się rozwija i właściwie w każdym większym mieście odnajdziemy tego rodzaju miejsca.

Oferują one dzisiaj nie tylko biurko, lecz także często miejsce, gdzie możemy przechowywać swoje rzeczy, aby nie nosić wszystkiego codziennie ze sobą, sale konferencyjne, recepcję, która przyjmuje korespondencję czy klientów, miejsca rozrywki i relaksu, kuchnie czy wirtualne adresy. Jest to często doskonałe rozwiązanie, ponieważ nie zawsze chcemy przyjmować klientów w domu, nie mamy na to warunków, a i klient, który przyjdzie do miejsca wyglądającego profesjonalnie, nabierze do nas większego zaufania.

Coworking sprawia, że możemy poczuć się tak, jakbyśmy pracowali w biurze, a jednocześnie nadal pozwala być sobie samemu szefem – w końcu możemy przychodzić do niego kiedy chcemy i wychodzić, jak tylko skończymy zadania wyznaczone na dany dzień.

Zalety coworkingu

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy nie skorzystać z coworkingu, warto poznać jego zalety, które być może przekonują nas do tego rozwiązania.

  • Ludzie
    Dla wielu z nas problemem w przypadku pracy zdalnej jest fakt, że jesteśmy sami. Brakuje nam kontaktu z innymi ludźmi, który nie tylko jest często inspirujący, lecz także pozwala naładować baterie do dalszego działania. Dzięki temu, że w jednym miejscu znajduje się najczęściej wiele osób, a każda jest z innej branży, można nazwiązywać bardzo ciekawe relacje, czerpać z nich, pomagać sobie, prowadzić interesujące rozmowy, a kto wie, może nawet poznawać ludzi, z którymi rozpoczniemy współpracę?

  • Skupienie
    W biurze o wiele łatwiej się skupić. Nic nam nie przeszkadza, a dodatkowo wokół nas jest mnóstwo osób motywujących nas do pracy. Dlatego też jesteśmy w stanie w pełni skoncentrować się nad tym, co robimy.

  • Klienci
    Jak już wspominamy, nie zawsze chcemy przyjmować klientów w domu, spotkania na mieście nie zawsze sprzyjają skupieniu, natomiast biuro wzbudza w klientach poczucie, że na pewno mogą nam zaufać.

  • Koszty
    Coworking jest tańszy niż wynajem biura – nie musimy się martwić o wiele aspektów, które w samodzielnym prowadzeniu takiego miejsca zajmowałyby naszą głowę.

  • Work-life balance
    Możemy bez problemu oddzielić nasze życie prywatne od zawodowego. W przypadku pracowników zdalnych granica jest cienka i można się w niej zatracić. Dzięki coworkingowi odzyskamy balans.

Coworking to doskonałe rozwiązanie dla pracowników zdalnych, którzy mają problemy ze skupieniem na projektach w domu. Warto poszukać takiego miejsca w swojej okolicy!