Poradnik Pracownika

Mam nową pracę! O co muszę zapytać pracodawcę?

Poszukiwania się skończyły! Mam nową pracę! Rekruter zadzwonił i powiedział, że chce cię zatrudnić. Oczywiście radość w takim przypadku jest ogromna, w związku z czym często zapominamy o podstawowych kwestiach, o które powinniśmy zapytać. Jeśli jest to nasza pierwsza praca - po prostu nie do końca wiemy, co warto wiedzieć. Podpowiadamy, o co trzeba zapytać przyszłego pracodawcę!

Mam nową pracę! - i co dalej?

Wielka radość z dostania nowej pracy może sprawić, że zapomnimy o całym świecie - tym bardziej o tym, co powinniśmy wiedzieć na początku. Kiedy emocje opadną, okazuje się, że nie mamy pojęcia o wielu istotnych kwestiach. O co trzeba zapytać?

Najważniejsze pytania

Przede wszystkim warto zapytać o numer kontaktowy osoby, do której możemy zgłosić się w sprawie pytań i wątpliwości. Często nowy pracownik jest przydzielany do tego bardziej doświadczonego, aby wprowadzić go w kulturę i organizację firmy. Warto znać jego numer telefonu - pamiętajmy jednak, żeby dzwonić z konkretnymi pytaniami i starać się nie kontaktować z tą osobą co 5 minut.

Powinniśmy również dopytać się, kiedy powinniśmy udać się na badania lekarskie, jeśli mamy pracować na podstawie umowy o pracę i w jakim miejscu powinniśmy je wykonać. Najpewniej od razu zostaną nam udzielone takie informacje, jeśli jednak ich nie uzyskamy, warto o to dopytać.

W niektórych firmach duży nacisk kładzie się na odpowiedni dress code - w innych wręcz przeciwnie, panuje dowolność. Zapytajmy więc, jak wygląda to w nowej firmie. Z pewnością nie będziemy się dobrze czuć pierwszego dnia w pracy, jeśli przyjdziemy w garniturze czy garsonce, a reszta pracowników będzie ubrana na sportowo lub odwrotnie - my ubierzemy się bardzo luźno, a reszta będzie wyglądać bardzo elegancko.

Oczywiście bardzo istotną kwestią jest również miejsce i czas podpisania umowy. Sama informacja o tym, że mamy nową pracę, to jeszcze za mało, warto dopytać o wszystkie szczegóły.

Zapytajmy również, jakie dokumenty są niezbędne do podpisania umowy, dostarczamy także świadectwa pracy i wszelkie referencje.

Być może będziemy musieli także uczestniczyć w szkoleniach, które przygotują nas do pracy. Zapytajmy kiedy i gdzie się odbędą oraz ile będą trwać. Warto się również upewnić, czy za czas szkoleń otrzymamy wynagrodzenie.

Zapytajmy także, jak wyglądają pierwsze dni w pracy, co powinniśmy ze sobą zabrać, gdzie i kiedy powinniśmy się pojawić, jak będzie wyglądał ten czas i czy powinniśmy się do niego jakoś szczególnie przygotować.

Jeśli jest to możliwe, możemy również poprosić o dodatkowe materiały, które dotyczą firmy, dzięki którym bliżej poznamy jej wizję i misję.

Kiedy pracujemy u poprzedniego pracodawcy

Może się również zdarzyć, że nową pracę otrzymamy, kiedy jeszcze pracujemy u poprzedniego pracodawcy. W związku z tym ustalamy z firmą, że umowę podpiszemy w późniejszym czasie i zaczniemy wykonywać swoje nowe obowiązki, kiedy nasza aktualna umowa wygaśnie.

W takim przypadku warto się zabezpieczyć. Może się bowiem okazać, że zrezygnujemy z pracy, a nowy pracodawca poinformuje nas, że jednak zatrudnił kogoś innego, a my zostajemy na lodzie. Można wówczas podpisać tak zwaną umowę intencyjną o współpracy. Tam określamy, kiedy podpiszemy umowę, ile będzie trwała czy jakie są warunki zatrudnienia. Dzięki temu posiadamy swojego rodzaju potwierdzenie, że rzeczywiście nowe stanowisko na nas czeka.

Jeśli podpisywaliśmy umowę o zakazie konkurencji, musimy się upewnić, że firma, w której chcemy pracować, nie jest konkurencją dla naszego obecnego pracodawcy. Jeżeli niestety okazuje się, że jest, być może nasze obowiązki zupełnie nie pokrywają się z tym, co wykonujemy aktualnie? Warto porozmawiać z obecnym pracodawcą, być może uda się bezproblemowo dojść do porozumienia.

Jeśli przenosimy się do nowej pracy w ciągu roku, a w poprzednim miejscu pracy mieliśmy już ustalony termin urlopu, z tym także na wstępie należy porozmawiać z nowym pracodawcą. Może bowiem być tak, że nasza wycieczka jest wykupiona już od dawna i zależy nam na tym, aby wziąć urlop w danym terminie.