Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Teamviewer – niezbędnik użytkownika

Najpopularniejszą na świecie aplikacją służącą do uzyskania zdalnego połączenia jest Teamviewer. Jak twierdzą producenci programu, w ciągu jednej godziny jest on pobierany na całym świecie 30 tys. razy. To jednocześnie największa i najszybsza sieć, która umożliwia zdalne połączenie. Oto, co musisz wiedzieć o tej aplikacji, jeśli już z niej skorzystasz lub zamierzasz zacząć to robić.

Zdalny dostęp, czyli właściwie co?

Możliwość uzyskania zdalnego dostępu do komputerów i sieci jest jedną z funkcji programu Teamviewer. Co to właściwie oznacza? Wyobraź sobie, że przygotowałeś na swoim urządzeniu ważny projekt. Kolejnego dnia pojechałeś do klienta do odległego miasta, żeby mu go zaprezentować. Na miejscu okazało się, że plik zapisałeś na komputerze stacjonarnym i zapomniałeś skopiować go na laptopa. Takie sytuacje się zdarzają i wcale nie muszą oznaczać, że nie dotrzymasz ustalonego terminu. Właśnie w takich przypadkach niezbędny jest Teamviewer, za pomocą którego zdalnie połączysz się ze swoim komputerem i otrzymasz dostęp do pulpitu, a tym samym do wszystkich zasobów urządzenia. Na takie sytuacje musisz być jednak przygotowany – żeby połączenie było możliwe, należy wcześniej zainstalować Teamviewer na obu urządzeniach, pomiędzy którymi chcesz rozpocząć połączenie.

teamviewer

Teamviewer – jak używać?

Aplikacja ma wersję instalacyjną i przeglądarkową. Pobierz program i zainstaluj go na obu urządzeniach, pomiędzy którymi chciałbyś uzyskać zdalne połączenie. Po uruchomieniu instalatora masz kilka możliwości:

Jak widzisz, aplikację możesz uruchomić bez jej instalacji na dysku. Po włączeniu program wyświetli twój numer ID i hasło. Żeby partner mógł uzyskać dostęp do twojego urządzenia, musisz mu podać te dane. Jeśli chcesz połączyć się z jego sprzętem, to musisz wprowadzić jego ID, a następnie podać hasło. Możesz wybrać tryb:

 • zdalne sterowanie,
 • transfer pliku.
 • Jak widzisz, korzystanie z tej funkcji jest dosyć proste. Zdalne połączenie to nie jedyna funkcja aplikacji Teamviewer. Kolejnym rozwiązaniem jest Meeting, czyli organizowanie spotkań online. Z lewego menu w aplikacji wybierz Meeting, a następnie podaj:
 • ID meetingu (otrzymasz go od organizatora),
 • swoją nazwę.

teamviewer

Następnie wybierz „Dołącz do meetingu”. Innym sposobem na dodanie się do spotkania jest kliknięcie linku, który otrzymasz od twórcy spotkania. Może on również wymagać podania hasła, żeby do niego dołączyć. Sam możesz rozpocząć prezentację, rozmowę video lub rozmowę telefoniczną.

W aplikacji możesz również planować spotkania, a także nimi zarządzać. Jak widzisz, została ona zrealizowana w taki sposób, aby jej obsługa była łatwa, a jednocześnie dawała wiele możliwości.

Teamviewer dla firm

Jak wspomnieliśmy, aplikacja może być wykorzystywana prywatnie i komercyjnie. W ofercie Home.pl dostępne są trzy wersje programu:

 • Business – przeznaczony dla jednego użytkownika, możliwa jest jedna sesja jednocześnie.
 • Premium – dla wielu użytkowników, ale również możliwa jest jedna sesja jednocześnie.
 • Corporate – dla wielu użytkowników i do 3 sesji.

Najnowsza wersja programu oznaczona jest numerem 14. Zapewnia ona lepszą jakość połączenia niż poprzednie. Pojawiła się w niej również możliwość rozszerzonego grupowania urządzeń i automatyzowania powtarzalnych procesów.
Istotne funkcje aplikacji, które mogą ci się przydać:

 • możliwość udostępniania ekranu iOS,
 • zdalne drukowanie dokumentów (systemem na obu urządzeniach musi być Windows),
 • połączenie z ekranami UHD bez utraty jakości,
 • dobra alternatywa dla VPN,
 • możliwość łączenia się m.in. z komputerem z urządzenia mobilnego oraz urządzenia mobilnego z innym urządzeniem mobilnym,
 • wsparcie dla ponad 30 języków,
 • konsola do intuicyjnego zarządzania kontaktami.

Teamviewer to aplikacja, która sprawdzi się zarówno w użytkowaniu prywatnym, jak i komercyjnym. Korzystanie z niej jest dosyć proste, a dzięki kolejnym aktualizacjom program daje coraz większe możliwości.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera