Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Emerytura bez podatku czyli zapowiadane zmiany

Polski Ład, który został wprowadzony 1 stycznia 2022r. zakładał, że począwszy od stycznia 2022 roku wszystkie emerytury i renty do kwoty 2500 złotych brutto będą zwolnione z podatku. Dzięki wprowadzonym zmianom polscy seniorzy zaoszczędzą w skali roku nawet kilka tysięcy złotych. Jednocześnie w 2023 roku świadczenia emerytalne i rentowe zostaną poddane rekordowo wysokiej waloryzacji. Jak będzie wyglądać emerytura bez podatku? Poniżej omawiamy wszystkie szczegóły.

Polski Ład - podstawowe założenia 

Jednym z elementów Polskiego Ładu była spora reforma podatkowa. Od 2022 roku polskich podatników czekają następujące zmiany:

  • wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 000 złotych (obecnie 3091 złotych), 
  • podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85 000 złotych do 120 000 złotych, 
  • likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku (będzie ona wynosiła 9% dla wszystkich).

Od jakiej emerytury nie płacimy podatku?

Emerytura bez podatku to jedno ze sztandarowych rozwiązań zawarte w rządowym programie Polski Ład. Ustawy proponowane w ramach Polskiego Ładu zostały zaaprobowane przez Sejm 1 października br. 

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2022 roku od emerytur do kwoty 2500 złotych brutto nie będzie potrącany podatek. Jest to konsekwencja podniesienia kwoty wolnej od podatku do pułapu 30 000 złotych.

Zmiany mają być korzystne dla 90 procent polskich emerytów i rencistów, a 65 procent z nich w ogóle nie będzie musiało płacić podatku. Według wyliczeń strony rządowej, zmiany w prawie podatkowym będą korzystne dla ponad 8 milionów polskich seniorów. 

"Wsłuchujemy się w potrzeby osób starszych i konsekwentnie rozszerzamy działania w ramach polityki senioralnej. Emerytury bez podatku będą nie tylko realnym wsparciem finansowym dla osób, które otrzymują najniższe świadczenia. Jest to przede wszystkim wyraz naszej troski o seniorów oraz ich codzienne bolączki" - tak wprowadzane zmiany uzasadniała w jednym z wywiadów minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Ile dokładnie zyskają emerycie na omawianej zmianie? Przykładowo, gdy dany senior uzyskuje świadczenie w wysokości 2500 złotych brutto, wówczas w skali roku otrzyma dodatkowe 2250 złotych. Należy też podkreślić, że na nowych przepisach skorzystają także ci seniorzy, którzy uzyskują świadczenia wyższe niż 2500 złotych brutto. Wynika to z tego, iż zapłacą podatek jedynie od kwoty przekraczającej wspomniany pułap 2500 złotych brutto. Przy emeryturze w kwocie 3500 złotych brutto roczny zysk wyniesie 1320 złotych. 

Czy wszyscy emeryci będą zwolnieni z podatku?

Zmiany będą neutralne dla osób uzyskujących świadczenie wynoszące mniej niż 1000 złotych netto. Grupą, która skorzysta na Polskim Ładzie, będą zaś wszyscy emeryci i renciści, którzy uzyskują świadczenia w kwocie 1000 - 4500 złotych netto. 

Niestety, wprowadzane przepisy dotyczące emerytur bez podatku nie będą korzystne dla wszystkich. Ci seniorzy, którzy otrzymują emerytury w kwocie wyższej niż 4500 złotych netto, na zmianach stracą. Ich świadczenia ulegną zmniejszeniu. Jest to konsekwencja tego, iż od 2022 roku będzie potrącana pełna, 9-procentowa składka zdrowotna, której nie będzie można odliczyć od podatku. Od emerytur w kwocie wyższej niż 4500 złotych netto będzie potrącana większa składka zdrowotna niż dotychczas, co odbije się na ich wysokości. 

Emerytura bez podatku - od kiedy? 

Zgodnie z zapisami uchwalonej przez Sejm ustawy, nowe przepisy podatkowe dotyczące emerytów mają zacząć obowiązywać już 1 stycznia 2022 roku. 

Rekordowo wysoka waloryzacja świadczeń emerytalnych 

Kolejna korzystna informacja dla polskich seniorów dotyczy rekordowo wysokiej waloryzacji świadczeń emerytalnych, która ma nastąpić w 2022 roku. Dziennik "Super Expres" powołując się na wypowiedź minister Marląg dla TVP Info podał, że wskaźnik waloryzacji ma wynieść w przyszłym roku nawet 7,7 procent. 

Oznaczałoby to, że minimalna gwarantowana emerytura wzrosłaby o 100 złotych brutto, zatem z 1250 złotych do 1350 złotych. Eksperci podkreślają jednak, że tak duża waloryzacja ma związek przede wszystkim z bardzo wysoką inflacją. 

Wyższe "trzynastki" 

Duży wzrost minimalnej emerytury będzie miał także wpływ na wysokość kolejnego dodatku dla seniorów. Mowa tu oczywiście o "trzynastce" wypłacanej na wiosnę. Przy założeniu, że minimalna emerytura w 2022 roku będzie wynosiła 1350 złotych brutto, seniorzy otrzymujący świadczenia mniejsze od 2 387 zł, uzyskują "trzynastkę" w kwocie 1228,5 zł.

Osoby uzyskujące wyższe świadczenia dostaną 999,5 zł "trzynastki" - kwota będzie w ich przypadku niższa, ponieważ od wyższych emerytur odlicza się zarówno składkę zdrowotną jak i 17-procentowy podatek. 

Kiedy zostaną wypłacone "czternastki"? 

W 2021 roku polskim seniorom zostaną także wypłacone "czternastki" czyli jednorazowe, dodatkowe świadczenie. Będzie ono przysługiwało 9,1 mln emerytów i rencistów. "Czternastkę" otrzymają wszyscy emeryci i renciści, których dochód nie przekracza 120 procent średniego świadczenia. 

Jednocześnie będzie obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę" polegająca na tym, że po przekroczeniu 1,2-krotności świadczenia wysokość "czternastki" będzie zmniejszana adekwatnie do wzrostu wysokości świadczenia. 

 "Czternastkę" w pełnej wysokości (1022 zł netto) otrzymają ci emeryci, którzy otrzymują świadczenie mniejsze niż 2900 złotych brutto, czyli około 7,9 mln uprawnionych osób. Wszyscy ci, których emerytury są wyższe od 2900 złotych brutto, dostaną "czternastki" proporcjonalnie zmniejszone do wzrostu wysokości świadczenia. 

Czternasta emerytura zostanie wypłacona w listopadzie 2021. 

Podsumowanie 

W najbliższym czasie sytuacja materialna najuboższych emerytów i rencistów ulegnie znacznej poprawie. Wpłynie na to nie tylko projekt "Emerytura bez podatku", ale także rekordowo wysoka waloryzacja świadczeń oraz wypłata "czternastek".