Poradnik Pracownika

Strach w pracy - czego się boimy?

Jakie uczucia towarzyszą ci w pracy? Co odczuwasz najczęściej? Nierzadko będzie to satysfakcja, poczucie rozwoju, ale też stres, zmęczenie, wypalenie, a nawet lęk. Dlaczego odczuwamy strach w pracy? Czego się boimy? Czy możemy się temu przeciwstawiać? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Strach w pracy - tylko w nielubianej?

Wydawać się może, że niemile widziane emocje, takie jak stres czy strach, dopadają nas przede wszystkim w pracy, której nie lubimy, która nie sprawia nam przyjemności. Tak naprawdę jednak przemęczenie, zdenerwowanie czy strach w pracy nie są niczym nietypowym nawet wtedy, kiedy kochamy swoje stanowisko.

W związku z tym, kiedy poczujemy się spanikowani, nie powinniśmy od razu wpadać w panikę, że to czas szukać nowego miejsca zatrudnienia - każdego z nas może bowiem dopaść lęk, nawet kiedy czuje się w pracy całkiem komfortowo.

Co wzbudza strach w pracy?

Warto zastanowić się, kiedy odczuwamy strach w pracy. Co sprawia, że pojawił się lęk?

  1. Zwolnienia
    Nasz współpracownik został zwolniony. Nawet jeśli wiemy, że pracujemy dobrze, przełożeni nie mają zastrzeżeń, a kolega stracił pracę nie bez powodu - boimy się, że także nas może spotkać taka sytuacja. Nic w tym dziwnego - choć coraz częściej zmieniamy stanowiska i przebieramy w ofertach, wielu z nas ceni sobie stabilizację. Stała posada na pewno daje poczucie bezpieczeństwa. Oczywistym jest więc, że kiedy temat zwolnień pojawi się w naszym otoczeniu - nawet jeśli to tylko plotki - nie czujemy się z tym dobrze.

  2. Nadmiar zadań
    Boimy się również, że nie zdążymy, że mamy za dużo zadań, by wykonywać je terminowo. Nie wiemy, za co się zabrać, by wszystko sprawnie zrobić. W związku z tym stresujemy się, ale też wpadamy w panikę: Co się stanie jeśli nie zdążę? Czy zostanę zwolniony? Co zrobić? Jak się ze wszystkim uporać? Dlatego też im więcej zadań pojawia się na naszej liście to-do, tym bardziej obawiamy się, jak sobie z tym poradzić.

  3. Ocena pracy
    Lęk wzbudza także ocena naszej pracy. Chodzi tutaj nie tylko o okresową ocenę przełożonych. Obawiamy się, że ktoś zarzuci nam niekompetencję, że coś robimy nie tak, dowiemy się, że się na niczym nie znamy. Oczywiście strach w pracy wzbudza również rozmowa oceniająca z szefem, który podsumowuje, co robimy dobrze, a co źle.

  4. Kompromitacja/Wpadki
    Boimy się kompromitacji. Nie chodzi tutaj nawet o źle wykonane zadania, ale na przykład o rozlanie czegoś, poplamienie się, niezauważenie, że chodzimy z rozpiętym rozporkiem itd. Obawiamy się również, że powiemy coś głupiego, zapomnimy, jak ma na imię współpracownik albo wyślemy maila do nieodpowiedniego adresata.

  5. Nieodpowiedni strój
    Szczególnie w pierwszym dniu pracy mamy obawy, co do naszego stroju. Czy garsonka lub garnitur nie sprawi, że poczujemy się, jakbyśmy jedyni przyszli na odwołaną uroczystość? Czy jeansy są mile widziane? Jednak takie dylematy nierzadko nie kończą się wraz z początkiem pracy - może nam się wydawać, że ubieramy się w porządku, a spojrzenia pracowników powiedzą więcej, niż byśmy chcieli wiedzieć.

  6. Pomyłki
    Boimy się, że się pomylimy, źle wykonamy swoje zadanie, pomylimy adres klienta, termin wykonania, czegoś nie zapiszemy, pomylimy godziny spotkania. Obawiamy się, że z naszej winy wynikną problemy, z których naprawą sobie nie poradzimy.

  7. Wystąpienia publiczne
    Wystąpienia publiczne nierzadko wzbudzają w nas duży strach. Nawet jeśli jesteśmy dobrze przygotowani, boimy się, że sobie nie poradzimy, zatniemy się, nie będziemy potrafili odpowiedzieć na pytania.

  8. Spotkania w windzie
    Wielu z nas obawia się spotkania w windzie ze współpracownikami, z którymi na co dzień raczej nie rozmawiają, albo z przełożonymi. Nie wiemy, co powiedzieć, jak się zachowywać i wolelibyśmy być sami.

  9. Integracja
    Obawiamy się również imprez integracyjnych, nie tylko kiedy jesteśmy nowymi pracownikami. Kiedy na co dzień jesteśmy nieco na uboczu albo po prostu nie przepadamy za spotkaniami z dużą grupą ludzi, możemy czuć się skrępowani. Czy będzie o czym rozmawiać? Jak się zachowywać? Co wypada robić? To wszystko może sprawić, że będziemy naprawdę przestraszeni.

  10. Posiłki z pracownikami
    Choć może się to wydawać normalne - spożywać posiłki z innymi pracownikami - niektórzy z nas naprawdę obawiają się jeść przy ludziach. W jakimś stopniu jest dla nich wstydliwe, że mogą się pobrudzić, nie lubią tłumaczyć się ze swoich wyborów żywieniowych itp.

Jak radzić sobie ze strachem w pracy?

Wiele zależy od naszej postawy. Jeśli stale będziemy sobie powtarzać: Na pewno jestem nieodpowiednio ubrany, Z pewnością robię to źle, Ocena mojej pracy na pewno nie będzie dobra - trudno pozbyć się strachu. Pamiętajmy, że wielu rzeczy możemy się nauczyć, wiele poprawić, wszystko zależy od tego, czy będziemy tego chcieli. Zadajmy sobie również pytanie, dlaczego odczuwamy strach. Może wystarczy z kimś o tym porozmawiać?

Nierzadko zdarza się tak, że kiedy sytuacja, która nas przerażała, w końcu ma miejsce, okazuje się, że nie była wcale straszna. Spotykamy przełożoną w windzie i rozmawiamy ciekawie i miło, jemy ze współpracownikiem i kiedy się pobrudzimy, po prostu się o tym dowiadujemy od niego, a świat wcale się nie kończy, mylimy terminy, ale klient jest wyrozumiały. Naprawdę nie warto denerwować się się na zapas!