Ile się czeka na kredyt gotówkowy?
Każdy z nas chociaż raz w swoim życiu odkładał swoje pieniądze, aby móc pozwolić sobie na zakup dobrego telewizora czy smartfona. Obecnie jednak nie trzeba zaciskać pasa. Coraz bardziej popularne stają się kredyty gotówkowe, których formalności są ograniczone do minimum. To znacznie przyspiesza procedurę kredytową, jednak czas oczekiwania na decyzję może wydłużyć analiza zdolności kredytowej. Szczególnie po podwyżkach stóp procentowych jest dużo bardziej wnikliwa. Jeżeli zamierzamy ubiegać się o tego typu finansowanie, warto sprawdzić, ile czeka się na kredyt gotówkowy i przelew.
Co trzeba zrobić, aby uzyskać kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy może otrzymać każdy, kto ma ukończone 18 lat i posiada zdolność kredytową. Bank, do którego się zgłosimy, z pewnością rozpocznie proces od policzenia tak zwanego scoringu. Analizę zdolności kredytowej przeprowadza zawsze bank. Najczęściej dzieli ją na dwie części. Pierwsza z nich, nazywana ilościową, obejmuje sprawdzenie sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. Placówka sprawdza uzyskiwane dochody, miesięczne koszty utrzymania, takie jak czynsz czy media, obecne zadłużenie, czyli aktualnie spłacane kredyty, wysokość zadłużenia z kart kredytowych czy dostępne limity, a także poręczone kredyty.
Z kolei analiza jakościowa to analiza obejmująca wszelkie pozostałe aspekty. Jest to przede wszystkim wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu oraz status mieszkaniowy. Możemy również zostać poproszeni o udowodnienie naszego wykształcenia, stażu pracy, wykonywanego zawodu czy nawet zajmowanego stanowiska. Niezwykle ważna jest również historia kredytowa potencjalnej osoby, która ubiega się o świadczenie. Następnie bank pobiera raport z Biura Informacji Kredytowej w celu sprawdzenia, czy mamy jakieś zobowiązania wobec innych podmiotów. Sprawdzi także, czy wszystkie swoje poprzednie zobowiązania spłacaliśmy terminowo i czy nie mamy większych zaległości niż 30 dni. Jeżeli chcemy przekonać się, kiedy i jak trzeba będzie spłacać dane świadczenie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę ,,kredyt gotówkowy kalkulator”. Podając wszelkie konieczne dane w kilka sekund sprawdzimy każdą interesującą nas kwestię w zakresie świadczeń.
Ile czeka się na kredyt gotówkowy?
Czas oczekiwania na kredyt gotówkowy zależy od kilku czynników. Pierwszym jest sposób, w jaki chcemy złożyć wniosek o wybrane świadczenie. Wnioskując w sposób tradycyjny w banku, można od razu dopełnić wszystkich niezbędnych formalności, a ewentualne pomyłki łatwiej jest skorygować. Istotna jest także kwota. Przy tej wysokie potrzebna jest dokładniejsza weryfikacja wniosku kredytowego i analiza zdolności kredytowej. Z tego powodu trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Przy małych kwotach decyzję można otrzymać jeszcze tego samego dnia, nawet podczas jednej wizyty w placówce. Jeśli jednak planujemy zaciągnąć kredyt gotówkowy na kwotę rzędu kilkuset tysięcy złotych, bank może potrzebować od jednego do nawet kilku dni na przeanalizowanie naszej zdolności. Wiele placówek korzysta ze scoringu, czyli wskaźnika w skali od 1 do 100, który określa wartość kredytową wnioskującego. Im wyższa jego liczba, tym lepiej dla kredytobiorcy. Na ocenę składają się zarówno czynniki zależne, jak i niezależne od wnioskującego. Jego profil jest bowiem porównywany do profili osób, które otrzymały już wcześniej kredyt i terminowo go spłacają. Procedura kredytowa trwa zwykle krócej, jeśli zaciągany jest kolejny kredyt w tym samym banku. Instytucja bazuje wtedy na ocenie zdolności kredytowej przeprowadzonej w przeszłości.
Coraz częściej więcej klientów swoich banków korzysta jednak ze składania wniosku przez internet. Weryfikacja idzie zdecydowanie sprawniej, jeśli wnioskujący posiada konto w danej placówce, bo kredytodawca ma wgląd do jego całej historii świadczeń. W większości przypadków czas oczekiwania również zależy od kwoty zaciąganego świadczenia. Musimy mieć jednak na względzie, że nie każdy kredyt można zaciągnąć poprzez stronę internetową. Jeżeli zastanawiamy się nad pożyczką, której kwota wynosi kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych to możliwe jest, że złożenie wniosku online nie wystarczy.
Decyzja kredytowa a otrzymanie pieniędzy na konto
Czas oczekiwania na kredyt zależy od kwoty, o jaką się ubiegamy. Zdecydowana większość placówek deklaruje, że pieniądze na koncie kredytobiorcy pojawią się maksymalnie w ciągu dwóch dni. Zwykle można się ich spodziewać jeszcze w tym samym dniu, jeśli weryfikacja wniosku kredytowego odbywa się w sposób automatyczny. Należy mieć jednak na względzie, że mowa o dniach roboczych. Jeśli zatem złożymy wniosek o świadczenie w piątek w godzinach popołudniowych, to trudno będzie liczyć na wypłatę i zaksięgowanie środków w sobotę. Wpływ na to mają godziny rozliczeń międzybankowych.
Okres ten może się również wydłużyć, gdy występują dni świąteczne. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy niezbędne są dodatkowe informacje lub korekta złożonego wniosku. Więcej informacji o tym, ile taki proces trwa, zwykle można przeczytać na stronie internetowej banku. Jeżeli jednak zależy nam na szybkim uzyskaniu konkretnego kwoty, postarajmy się złożyć wniosek w godzinach porannych. Wówczas istnieje szansa, że pieniądze otrzymamy jeszcze tego samego dnia.
Czy można wpłynąć na czas oczekiwania na kredyt gotówkowy?
W większości przypadków czas oczekiwania na kredyt gotówkowy wynosi od około 24 do 48 godzin. Nie jest to zatem bardzo długi okres, a banki najczęściej rozpatrują wnioski automatycznie. Jeśli jesteśmy w sytuacji, gdy potrzebujemy środków natychmiast z powodu pilnej i niespodziewanej sytuacji, wtedy najlepiej zdecydować się na kredyt online. Weryfikacja dokumentów trwa wtedy maksymalnie kilka minut. Decyzja kredytowa zostanie jednak udzielona dopiero wtedy, kiedy wniosek będzie prawidłowo wypełniony. Zanim prześlemy cały plik upewnijmy się wcześniej, czy wypełniliśmy wszystkie rubryki, a podane dane są prawidłowe. Nie zapominajmy o dodaniu załączników do wniosku, jeśli takowe są wymagane.
Artykuł sponsorowany
Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia. Komu się należy?
Renta rodzinna dla studenta i formalności z tym związane
- Premia uznaniowa i regulaminowa - jakie są różnice?
- Niższe wynagrodzenie po ustaniu zatrudnienia (uwzględnienie oświadczeń)
- Autozapis do PPK – najważniejsze informacje dla pracownika
- Nowy Polski Ład a wynagrodzenia – czyli kto zyska w 2023 roku!
- Kiedy może występować dyskryminacja w przyznawaniu premii uznaniowej?