Wypowiedzenie umowy o pracę 2024 r. - darmowy wzór z omówieniem
Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje kiedy pracownicy składają wypowiedzenie umowy o pracę. Jak napisać wypowiedzenie? O tym dowiesz się z artykułu.
Każdą umowę o pracę można rozwiązać. Wyróżniamy 3 rodzaje rozwiązań stosunku pracy:
- rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czyli rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem;
- rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, czyli rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia;
- rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron.
Wypowiedzenie umowy o pracę polega na tym, że jedna strona składa drugiej pismo skutkujące zakończeniem umowy. Stroną wypowiadającą może być zarówno pracodawca, jak i pracownik. Poniżej przedstawimy, jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika.
Wypowiedzenie umowy o pracę 2024 r. - darmowy wzór z omówieniem
Wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to rodzaj rozwiązania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia, którego długość zależy od rodzaju umowy i okresu, na który została zawarta.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeśli pracownik był zatrudniony dłużej niż 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Przykład 1.
Pracownik złożył wypowiedzenie 5.02.2024 r. Był zatrudniony u tego pracodawcy przez 4 miesiące w ramach umowy o pracę na czas określony, w związku z czym okres jego wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. 5.02.2024 r. wypada w poniedziałek, więc okres wypowiedzenia swój bieg rozpoczyna w niedzielę 11.02.2024 r., a kończy 25.02.2024 r.
Przykład 2.
Pracownik złożył wypowiedzenie 6.05.2024 r. Był zatrudniony u tego pracodawcy przez 7 miesięcy w ramach umowy o pracę na czas określony, w związku z czym okres jego wypowiedzenia wynosi miesiąc. Okres jego wypowiedzenia rozpocznie swój bieg 1.06.2024 r., a zakończy się 30.06.2024 r.
Przykład 3.
Pracownik złożył wypowiedzenie 3.04.2024 r. Jest zatrudniony u tego pracodawcy od 15.10.2023 r. w ramach umowy o pracę na czas określony. Okres jego wypowiedzenia wynosi miesiąc, ponieważ w czasie przebywania na wypowiedzeniu pracownik przekroczy 6 miesięcy pracy u danego pracodawcy.
Wypowiedzenie umowy o pracę jest oświadczeniem jednostronnym, w związku z czym teoretycznie nie wymaga akceptacji drugiej strony, z tym że lepiej mieć potwierdzenie otrzymania, np. w formie podpisu na wypowiedzeniu. Nie trzeba go wręczać osobiście, możliwe jest wysłanie listem poleconym lub e-mailem. W tych przypadkach również lepiej posiadać potwierdzenie skutecznego dostarczenia.
W związku ze złożonym wypowiedzeniem pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, za co pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, liczone jak wynagrodzenie urlopowe.
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę? Co powinno zawierać?
- miejscowość i data (w prawy górnym rogu)
- dane pracownika - imię, nazwisko i adres (po lewej stronie)
- dane pracodawcy (po prawej stronie)
- nagłówek, np. “Wypowiedzenie umowy o pracę” lub “Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem”
- informacja o rozwiązaniu umowy wraz z podaniem daty zawarcia umowy, jej numeru (jeśli został nadany), stron, pomiędzy którymi została zawarta umowa i okresu wypowiedzenia
- podpis pracownika po prawej stronie
- data i podpis osoby, która otrzymała wypowiedzenie (po lewej stronie).
Pracownik nie ma obowiązku podawać przyczyny wypowiedzenia, ale może zawrzeć taką informację.
Wypowiedzenie umowy o pracę 2024 r. - wzory
Jak napisać wypowiedzenie? Poniżej przedstawiamy przykładowy wzór wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym w następujących przypadkach:
- jeśli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy;
- jeśli pracodawca dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika to m.in. niewypłacenie wynagrodzenia za pracę w terminie określonym w umowie bądź też niezapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym powinno być sporządzone na piśmie oraz powinno zawierać konkretne przyczyny rozwiązania umowy w tym trybie.
Jest to również oświadczenie jednostronne i nie wymaga akceptacji drugiej strony, ale także warto posiadać potwierdzenie dostarczenia wypowiedzenia.
Pozostaje jeszcze kwestia, jak napisać wypowiedzenie w trybie natychmiastowym? Poniżej przedstawiamy elementy tego dokumentu.
Co powinno zawierać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia?
- miejscowość i data (w prawy górnym rogu)
- dane pracownika - imię, nazwisko i adres (po lewej stronie)
- dane pracodawcy (po prawej stronie)
- nagłówek, np. “Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia” lub “Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym”
- informacja o wypowiedzeniu wraz z podaniem daty zawarcia umowy, jej numeru (jeśli został nadany) oraz stron, pomiędzy którymi została zawarta umowa
- podanie konkretnej przyczyny wypowiedzenia wraz z odniesieniem do stosownego artykułu w Kodeksie pracy (art. 55), np. “Powodem wypowiedzenia jest nieotrzymanie wynagrodzenia w terminie. Zgodnie z art. 55 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie za pracę w terminie, ponieważ jego niewypłacanie stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika”
- podpis pracownika po prawej stronie
- data i podpis osoby, która otrzymała wypowiedzenie (po lewej stronie).
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia? Poniżej przedstawiamy przykładowy wzór rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Wiesz już jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę i rozwiązanie bez okresu wypowiedzenia. Umowę możesz jeszcze rozwiązać na mocy porozumienia stron.
Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron
Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron następuje za zgodą obu stron i może być dokonane zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak i pracownika. Obie strony wspólnie ustalają warunki rozwiązania umowy, m.in. datę jej zakończenia.
Co powinno zawierać rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron?
- miejscowość i data (w prawy górnym rogu)
- dane pracownika - imię, nazwisko i adres (po lewej stronie)
- dane pracodawcy (po prawej stronie)
- nagłówek, np. “Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron”
- informacja o rozwiązaniu umowy na mocy porozumienia stron wraz z podaniem daty zawarcia umowy, jej numeru (jeśli został nadany), stron, pomiędzy którymi została zawarta umowa i konkretnej daty rozwiązania umowy
- podpis pracownika po prawej stronie.
Pracownik nie ma obowiązku podania przyczyny wypowiedzenia.
Poniżej przedstawiamy przykładowy wzór rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron.
Przed wręczeniem wypowiedzenia lepiej dobrze przemyśleć, czy nie korzystniejsze dla nas byłoby rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Na rozmowę z szefem lepiej przygotować oba dokumenty w dwóch wersjach, w razie gdyby szef zgodził się na porozumienie.
Każde wypowiedzenie umowy o pracę najlepiej złożyć na piśmie w dwóch wersjach. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ w razie jakiegokolwiek sporu z pracodawcą bez problemu możemy udowodnić, że wypowiedzenie zostało złożone i podpisane przez pracodawcę lub osobę przez niego upoważnioną.
9 kluczowych zmian dla pracowników w 2024 roku
Umowa o pracę na czas określony 2024 - limit ilościowy oraz czasowy
- Świadczenia rodzinne przysługujące cudzoziemcom
- Wniosek o emeryturę – krok po kroku
- Deklaracja o wysokości wpłaty podstawowej do PPK – bezpłatny wzór
- Ubezpieczenie społeczne pracownika – obowiązek pracodawcy?
- Pijany pracownik a wypadek przy pracy - czy otrzyma świadczenie z ZUS-u z tytułu wypadku przy pracy?