Jakie dane pracodawca widzi na zwolnieniu lekarskim online? Odpowiedź zaskakuje!
Gdy pacjent czuje się chory i nie może stawić się do pracy, może uzyskać L4 od lekarza przyjmującego stacjonarnie lub zwolnienie lekarskie online. Takie zwolnienie trafia do pracodawcy. Co jednak w przypadku chorób wstydliwych, o których nie każdy chciałby informować osoby postronne? Jakie dane na zwolnieniu L4 widzi pracodawca? Sprawdzamy!
Co potrzebne do zwolnienia lekarskiego i jak je otrzymać?
Aby móc liczyć na zwolnienie lekarskie, należy kwalifikować się do jego wystawienia, czyli być chorym lub musieć zapewnić opiekę bliskiej osobie. Trzeba być również objętym ubezpieczeniem chorobowym i nie mieć wykorzystanego przysługującego w roku kalendarzowym limitu L4. Każdorazowo decyzję o wystawieniu pacjentowi zwolnienia L4 i czasie trwania tego zwolnienia podejmuje lekarz, analizując dane zebrane w wywiadzie medycznym i dodatkowe wyniki badań. Zwolnienie lekarskie można otrzymać nie tylko w ramach wizyty stacjonarnej, ale również w czasie e-konsultacji z lekarzem, w tym także tych prywatnych.
Obecnie wiele placówek medycznych umożliwia konsultacje zdalne przez Internet, udostępniając pacjentom zazwyczaj formularz z pytaniami do uzupełnienia. Formularz medyczny zawiera wszystko, co potrzebne do zwolnienia lekarskiego i na podstawie jego analizy lekarz podejmuje decyzję o wystawieniu zwolnienia lub nie. Na takiej zasadzie działa między innymi strona z konsultacjami pisemnymi za pomocą formularza L4online.pl. Pacjent nie musi zastanawiać się, jak sprawdzić zwolnienie L4 otrzymane w ten sposób i co pracodawca widzi, gdyż zwolnienia wystawiane przez Internet podlegają tym samym zasadom, co te stacjonarne.
E-zwolnienie lekarskie – czy trzeba donieść pracodawcy?
Gdy pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie online, nie musi martwić się koniecznością doniesienia druku do L4 do swojego pracodawcy. Obieg dokumentacji odbywa się automatycznie, zatem pracodawca otrzymuje informację o zwolnieniu L4 swojego pracownika po jego wystawieniu przez lekarza. Automatycznie również zwolnienie lekarskie danej osoby jest przesyłane do ZUS-u. Nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania pracodawcy o nieobecności w pracy, jednak można zrobić np. telefonicznie, bez konieczności wizyty w firmie.
Aby zobaczyć zwolnienie lekarskie pracownika i informacje na nim zawarte, pracodawca powinien zalogować się na swoje konto PUE ZUS. Tam przesyłane są informacje o zwolnieniach L4 pracowników, w tym dane dotyczące długości trwania zwolnienia lekarskiego danej osoby. Znaleźć można tam również informacje niezbędne do prawidłowego naliczenia wynagrodzenia chorobowego za czas nieobecności pracownika w pracy. Nie wszystkie dane zawarte na zwolnieniu lekarskim danej osoby będą jednak udostępniane pracodawcy, co oznacza, że otrzymuje on częściowo „okrojoną” wersję zwolnienia.
Co pracodawca widzi na L4 pracownika?
Pracownik nie ma obowiązku przedstawiania swojemu pracodawcy szczegółowych informacji dotyczących chorób, z którymi się zmaga – są to dane prywatne, które podlegają ochronie. Jeśli zatem pacjent otrzyma od lekarza L4 stacjonarnie lub zwolnienie lekarskie online, do jego pracodawcy nie przyjdą informacje dotyczące numeru statystycznego choroby, z którą zmaga się pacjent. Może mieć to znaczenie zwłaszcza w przypadku schorzeń uznawanych za wstydliwe, czy też takich, które mogłyby stać się obiektem plotek innych osób. Pracownik nie musi zatem obawiać się, że po jego powrocie ze zwolnienia lekarskiego pół firmy szeptać będzie o jego prywatnych sprawach dotyczących kondycji zdrowotnej.
Artykuł sponsorowany
Jak zdolność do czynności prawnych wpływa na zawarcie umowy o pracę?
Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy – zwrot przez pracownika, rozliczenie ZUS i PIT
Zwolnienie lekarskie a miejsce pobytu chorego
Zwolnienie lekarskie wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem
Zwolnienie lekarskie - co wolno pracownikowi, a co jest zabronione w jego czasie?
Zwolnienie lekarskie w wersji elektronicznej
Czy zwolnienie lekarskie może zostać skrócone?
Zwolnienie lekarskie dłużej niż 182 dni - co wtedy?